Iz kaveza postavljenih u Velebitskom kanalu ispred Lukova Šugarja počeo je izlov kalifornijske pastrve. Po desetak komada od kilograma, kilograma i pol, odjednom se prebacuje u veliki plastični kontejner u kojemu je mješavina leda i morske vode, da se riba “šokira”, pa kad se kontejner napuni, brodić ide do luke u Lukovu Šugarju, a odatle dragocjeni teret ide na preradu u zadarsku “Adriju”.
Riječ je o jedinstvenom projektu: prvi se put na Mediteranu, dakle u toplome moru, uzgaja kalifornijska pastrva. Od ikre uvezene iz Danske uzgojena je mlađ u Uni kod Suvaje između Srba i Donjeg Lapca.
Lani u travnju, kad je dosegnula 100 grama, mlađ je prevezena u Lukovo Šugarje i ubačena u more. Za devet mjeseci pastrve su narasle prosječno za jedan kilogram, a predviđa se da će do lipnja svaki primjerak narasti na preko 2,5 kilograma.
– Kalifornijska pastrva je u biti morska riba, po svemu je slična lososu, ima i crveno meso. Ovakav prirast je zbog toga što se pastrva inače razmnožava u slatkoj vodi, a ovdje za to nema priliku – objašnjava glavni tehnolog ing. Danijel Kanski.
Posao je u biti tek krenuo, u kanalu su zasad postavljena četiri velika kaveza, a na ovoj lokaciji se može postaviti ukupno 20 kaveza. Ukupno je na ovoj lokaciji dopušten uzgoj tisuću tona pastrve, a odabrana je i druga lokacija, malo sjevernije kod Jablanca (ispred uvale Burnjača).
Kad se zna da su dosad svi ostali hrvatski uzgajivači morske ribe (dakle uzgajališta orada i brancina, a bez tunogojilišta) dosad proizvodili oko 3800 tona godišnje, jasno je što znači proizvodnja 2000 tona pastrve u moru.
– Na ovaj način “Adrija” osigurava i sirovinu za daljnju preradu i proširenje asortimana ponude – objašnjava strategiju ovog ulaganja direktor “Adrije” Miodrag Lacić. Na uzgajalištu sada radi ekipa iz Karlobaga, Tome Pavičić, Mile Milinović i Svjetlan Vrban, a uz inženjera Kanskog tu je i drugi tehnolog, Vodičanin Tomislav Bulat.
No, glavni posao je ipak u Zadru, jer je ovo po svemu zadarski projekt u kojem se uzgoj odvija na području Ličko-senjske županije, a prerada u tvornici “Adrija”.
– “Adrija” je osnovala tvrtku “Jadran riba” i registrirala je u Karlobagu. Nakon puno “papirnatog rada”, izrada i odobravanja studija, dobili smo sve suglasnosti i koncesije od nadležnog ministarstva i Županije u Gospiću. A sad je krenula proizvodnja. Pastrvu već konzerviramo u “Adriji”, naši tehnolozi su osmislili recepte za pastrvu s povrćem, filete u ulju, smrznute i dimljene – kaže Duško Pilja, direktor “Jadran ribe”, koji punih deset godina radi na ideji uzgoja pastrve u Jadranskome moru.
Oni koju su kušali ovu konzerviranu pastrvu iz mora, kažu da po okusu ništa ne zaostaje za tunom, a smrznuti fileti su isti kao od lososa. A pastrve na gradelama, prerezane popola zbog debljine i premazane maslinovim uljem, nešto su uistinu posebno.
Radi se o novom hrvatskom proizvodu za tržište, koji je hrvatski ne samo po tome što se prvi put kod nas na ovaj način proizvodi velika količina kalifornijske pastrve.
– Sva ugrađena oprema u kaveze, sidrenje i slično od lanaca, cijevi, mreža… sve je to hrvatski proizvod – kaže Pilja. Cijeli investicijski program zaokružen je na 20 milijuna kuna. Dosad je uloženo oko 7 milijuna kuna, a ulaganje će se uskoro početi vraćati kad počne osvajanje tržišta. A u punoj proizvodnji, kad se uzgoji riba do tri kilograma težine, kapaciteti prerade u Zadru bit će opskrbljeni stalnim količinama kvalitetne sirovine.
Lokacija za uzgoj odabrana je nakon pažljivih ispitivanja strujanja mora. Tu su ne samo stalni udari bure nego je i juga, tako da nema mogućnosti nekakvog taloženja materijala na dno. A i temperature mora su povoljne – zimi je na deset metara ispod površine oko plus 11, a ljeti je na površini toplije, no ispod 15 metara je temperatura stabilnih 12 stupnjeva, pa se tomu prilagođava način ishrane.