ZADAR – Poznati zadarski i hrvatski književnik Tomislav Marijan Bilosnić, koji je stekao svjetska priznanja kao haiku pjesnik, nagrađen je počasnom diplomom za haiku na tradicionalnom 12. međunarodnom Mainichi Haiku festivalu u Japanu.
U razgovoru za Radio 057, Bilosnić nam je otkrio početke bavljenja ovom, u Hrvatskoj ne tako poznatom, vrstom pjesništva:
– Rodom sam iz Zemunika. U moje doba dok sam bio dijete nije bilo previše igračaka, posebice nije bilo medija. Iz tog razloga ja sam se od početka počeo zanimati za prirodu, jer je to bio jedini način moga igranja i komuniciranja sa svijetom. Priroda je ustvari i jedna od glavnih tema haiku poezije, koju sam po prvi puta upoznao još krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina te sam bio među prvim hrvatskim autorima haiku poezije. Spadam u tri prva hrvatska književnika koja su se počela baviti ovom japanskom formom.
Bilosnić je ukratko objasnio što je to ustvari haiku poezija, koja su njena osnovna pravila te zašto je toliko teška za pisanje:
– Haiku poezija naizgled izgleda vrlo jednostavna i prosta, jer je riječ o pjesmi koja se sastoji samo od tri stiha. Međutim, haiku pravila su jako stroga i ja ih se držim. Moram priznati da pjesnici van Japana koji se bave ovom vrstom pjesme i baš i ne slijede ta pravila. Osnovna pravila su da se pjesma sastoji od tri stiha te da mora biti sedamnaest slogova. U prvom stihu pet, u drugom sedam i u trećem pet slogova te uvijek jedna od riječi koja se upotrebljava u stihu mora asocirati ili biti riječ koja govori o godišnjem dobu na koje se pjesma odnosi. U pjesmi ne smije biti nikakvih osobnih osjećaja ni metafore. Haiku je poezija očiju, a ne srca te čak ima u sebi nekakva matematička pravila komuniciranja sa okolinom. Prije svega, u pjesmi se mora ostaviti prostora i slušatelju, da je nadograđuje i osjeti.
Možete se i vi inspirirati uspjesima poznatog zadarskog pjesnika i po njegovim uputama pokušajte i vi biti haiku pjesnik.
Ni jedno drvo
ne zadržava vjetar
kad se osami.