Dok su udruge za zaštitu životinja skupovima podrške i potpisivanjima peticije za zaštitu dupina obilježavale Svjetski dan dupina, u Jadranu je protekli tjedan rođen novi mladunac.
– U moru pored Visa vidjeli smo dupina dugog otprilike 70 centimetara, a nije imao više od nekoliko dana – rekao je za Večernji list Draško Holcer, predsjednik Instituta Plavi svijet, koji se više od 20 godina bavi istraživanjem dupina u našem moru.
– Dobrih dupina ima u cijelom Jadranu, a mi istražujemo područje Lošinja, te Visa i Lastova. Dupini su vezani za određeno područje i oni iz srednjeg Jadrana ne dolaze u sjeverni, i obrnuto – objašnjava Draško Holcer. A dupine ne mogu zamijeniti, kaže, jer ih prepoznaju po leđnim perajama koje slikaju.
– Njihova je peraja kao ljudski otisak prsta, svaka je različita – objašnjava D. Holcer. I dok je na području Lošinja prije 20-ak godina bilo više od 160 životinja, danas ih je tu stotinjak.
– Ne možemo reći jesu li uginule ili su napustile ovo područje, samo znamo da ih nema – kaže gospodin Holcer, dodajući da je u okolici Visa više dupina, no prekratko ih promatraju da bi znali zbog čega je to tako.
– Ne znamo je li zbog toga što je veće područje ili zato jer ima manje ljudi – ističe D. Holcer, napominjući da dupini ne mogu na miru ni mlade othraniti, jer oni se rađaju kad more zatopli, baš u vrijeme turističke sezone. Broj dupina koji preživi premali je da bi zamijenio uginule životinje, i zato ih je sve manje.
– Ugrožavamo ih i prevelikom bukom, jer zvukovi koje mi proizvodimo puno su jači od zvukova kojima oni komuniciraju. Ako se nešto ne promijeni, ugrožen je i njihov opstanak u Jadranskom moru – kaže gospodin Holcer, dodajući da te prekrasne životinje zavrjeđuju i poštovanje i divljenje.
– Mi ne utječemo na njihov život, samo ih promatramo. Ne pokušavamo ih dirati i ne hranimo ih. Kad bismo to radili, sigurno bismo promijenili njihov način života i učinili ih ovisnima o nama – ističe D. Holcer. Kad smo na moru, dodaje on, moramo pokazati osjećaje i razumijevanje za sve što živi u njemu.
– Dupini se ponekad približe brodovima, posebno mladi, koji još istražuju svijet, plivaju u valu – dodaje D. Holcer, ističući da je to njihov izbor. Ne treba im se približavati, kaže, niti ih pokušavati hraniti. Dupini su sisavci kao i mi, i ako se od nas zaraze to može biti jako opasno. Ako ih i primijetite u moru, dopustite da se oni približe vama. A ako to ne žele, onda jednostavno uživajte u njihovoj ljepoti i saznanju da ste vidjeli divlju životinju.