Interes Aenone d.d. za Šepurinama i dalje postoji, no ako me osobno pitate, mislim da se tih milijun metara kvadratnih bivše vojarne ne bi trebalo prodavati, već koncesionirati – kazao nam je Ive Mustać, prvi čovjek zadarske Tankerske plovidbe, od kojeg smo zatražili komentar Vladine najave o skoroj prodaji toga bivšega vojnog kompleksa nedaleko od Nina.
Kao neperspektivno područje za vojsku, Šepurine su još prije dvije godine “zapele za oko” vodećim tvrtkama sa zadarskog područja koje to atraktivno zemljište uz more žele transformirati u turističko-rekreacijski centar visoke kategorije s hotelima i golf-terenom.
Zbog toga su Tankerska plovidba, Turishotel, Tankerkomerc, biogradska Vrana i Grad Nin početkom 2009. osnovali dioničko društvo Aenona s ciljem da se, kako kaže Mustać, jednog dana domognu Šepurina u koje su spremni investirati između 200 i 300 milijuna eura.
Svoje namjere od prvog su dana otvoreno predstavili javnosti, a podršku Aenoni da baš ona bude “razvojni partner” Šepurina dao im je i tadašnji predsjednik Stjepan Mesić.
– Iako turizam nije naš osnovni biznis, želimo dati doprinos razvoju Zadarske županije. Naša je želja da Šepurine razvojno budu kompatibilne s ukupnim zadarskim područjem. Mislimo da je bolje tako nego da se takvi resursi prepuste strancima.
Dakle, naš interes i dalje postoji, a hoće li Vlada izabrati prodaju ili neki drugi model za Šepurine, uistinu ne znam.
Mislim da bi koncesija bila bolje rješenje. Prethodno je potrebno riješiti i vlasničke sporove koji postoje na tom zemljištu, smatra Mustać čija Tankerska plovidba drži 55 posto udjela Aenone.
Gradonačelnik Nina Emil Ćurko potvrdio nam je da se unutar područja od milijun kvadrata namijenjenog prodaji nalazi osam hektara (80 tisuća kvadrata) za koje su bivši vlasnici zatražili povrat. Riječ je o zemljištu njihovih predaka koje im je oduzeto eksproprijacijom za vrijeme vladavine bivše Jugoslavije ili im je bila isplaćena nepravična naknada.
– Za jedan metar četvorni zemlje dobivali su protuvrijednost jednog jajeta – kaže Dragan Patrk.
On vjeruje da će spor pokrenut protiv države za svoje djedovinu biti riješen u njegovu korist, te očekuje da ga država, među ostalim, obešteti i za 6000 kvadrata u obalnom pojasu koje je jednim dijelom upisano kao pomorsko dobro.
– Postupak se vodi pred nadležnim uredom državne uprave, ali nije doveden do kraja. No, ne mislim odustati! Zadnju ponudu koji smo dobili od države iznosila je 17-18 kuna za metar četvorni.
Dakle, umjesto jednog, država nam sada nudi “dva jajeta” – kaže sarkastično Petrk, dodajući kako je to stvaranje nove nepravde.
“Da nam država ponudi pravičnu naknadu, ljudi bi se, siguran sam, brzo nagodili. Ako neće, neka nam vrate zemlju, pa ćemo je mi prodati onima koji je žele kupiti” – poručuje Dragan Patrk.
Dragan Patrk smatra da neriješeni sporovi ne moraju državu zaustaviti u prodaji Šepurina. “Možda država može prodati zemljište i prije nego što riješi naše sporove, no prije gradnje zemljište vlasnički mora biti čisto. I ukradeni auto može se prodati, ali je pitanje kako ga registrirati”, upozorava Patrk.