ZADAR – Sredinom siječnja započeli su radovi na promjeni trošnog mramornog poda u crkvi sv. Frane. Pojavila se vlaga, mnoge su ploče popucale, pod je bio iznimno hladan..
– Ne bi mi pod još dirali da nije bilo drage osobe, donatora koji će pokriti troškove novog adekvatnog kamena dolita. Uz to smo odlučili ugraditi i podno grijanje, tako da su u tijeku opsežni radovi koji su doveli do značajnog otkrića nadgrobnih ploča koja datiraju od 14. pa sve do 19. stoljeća, rekao je u današnjem neformalnom i ugodnom druženju s novinarima fra Drago Ljevar, gvardijan franjevačkog samostana sv. Frane.
Premda je u Zborniku sv. Frane dat popis 123 grobnice iznenađenje je bilo veliko.
– Nismo očekivali ovakvo nešto. Mislili smo da su većim ploče dijelom odnesene ili uništene, a onih 12 najkvalitetnijih sačuvano u klaustru gdje se i danas nalaze. Iznenađenje je iz dana u dan bilo sve veće jer je cijeli pod popločan s njima. Do sada je dokumentirano oko 80 grobnica, vjerojatno su neke i uništene. Pažljivo smo sve dokumentirali, a analiza će uslijediti naknadno. Ipak već sada se može reći da su ovdje pokopani mnogi članovi uglednih zadarskih obitelji kroz povijest. primjerice tu je nadgrobna ploča graditeljske obitelji Bilšić, koja je jako značajna za graditeljstvo grada Zadra 15. stoljeća. Oni su izgradili zvonik Sv. Marije, crkve u Salima, Zaglavu i Kuli Atlagić, a jedan od članova obitelji je radio na franjevačkom samostanu i vjerojatno je to razlog zašto je tu nadgrobna ploča. U crkvi se pokapalo praktički od posvećenja 1280. godine pa sve do zabrane pokapanja u gradu kojeg je uveo Napoleon početkom 19. stoljeća, kazala je pročelnica Konzervatorskog odjela u Zadru Anastazija Magaš Mesić.
Nakon dokumentacije ploče će se pažljivo prekriti jer bi svako premještanje narušilo spomeničku vrijednost.
– Kada ploče ostavite vidljivima one su podložne oštećivanju, a mi smo procijenili da su prevrijedne i da je najbolji konzervatorski pristup. Tako da ćemo ih prekriti pijeskom i popločati. Ono što će ostati je kompletna dokumentacija u vidu kataloga i svi koje žele moći će ga dobiti na uvid, analizirati te eventualno objavljivati znanstvene radove, pojasnila je Magaš Mesić.
Na kraju je fra Drago Ljevar domentuo.
– Bilo bi lijepo, da i mi koji smo blizu Morskih orgulja, sljedeće godine kada obilježavamo 800. obljetnicu od kada je Frane prošao kod Zadar, dobijemo nove orgulje.
Radovi na promjeni poda trebali bi biti gotovi do Uskrsa.