Gradonačelnik Zvonimir Vrančić raspisao je javni poziv za podnošenje zahtjeva za legalizaciju nezakonito izgrađenih objekata na području Grada Zadra.
Rok za podnošenje zahtjeva je najkasnije do 31. prosinca 2012. godine, a zahtjeve mogu podnositi svi vlasnici nezakonito izgrađenih objekata do 21. lipnja 2011. godine, ako su izvedeni do tog dana u skladu s prostornim planom koji je važio na dan stupanja Zakona na snagu.
Ozakonjenje se odnosi i na pojedine objekte izgrađene mimo planskih uvjeta uz uvjet da nisu na posebno zaštićenim područjima, poput nacionalnih parkova, obalnog pojasa i prometnih koridora.
Donošenje Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama uoči parlamentarnih izbora u stručnim je krugovima nazvano novim oblikom javne korupcije i kupovanjem glasova budući da se njime ozakonjuje nepravda prema svima onima koji su gradili legalno, a bespravne graditelje se amnestira i praktički potiče da tako nastave graditi.
U zadarskom slučaju stvari su dodatno zanimljive s obzirom da je u tijeku druga javna rasprava o izmjenama i dopunama prostornog plana Grada Zadra koji je kao jednu od svojih glavnih odrednica imao uvjete za legalizaciju oko 10 tisuća bespravnih objekata.
Arhitekti nezadovoljni
– Nitko od nas nije zadovoljan Zakonom i jako dobro razumijemo ciljeve ovakvog zakona u ovom trenutku. Svjesni smo toga da je ovakva legalizacija nepravedna, ali nešto ipak treba napraviti, kaže rezignirano Darko Franceschi, predsjednik Zadarskog društva arhitekata.
Podsjeća da su zadarski arhitekti tijekom javne rasprave o izmjenama prostornog plana iznijeli svoje primjedbe na kriterije legalizacije, ali nijedna nije uvažena. U međuvremenu je Sabor usvojio novi zakon prema kojem će Zadrani legalizaciju provoditi prema važećem, dakle starom, a ne novom prostornom planu.
– Građani zbog toga neće ništa izgubiti, naprotiv naknada za legalizaciju sada je bitno manja nego što smo to mi bili predvidjeli našim uvjetima za legalizaciju. Za obiteljsku kuću od recimo 350-400 kvadrata naknada za legalizaciju iznosit će oko 10 tisuća kuna.
Ali će zato svi koji žele uredne papire morati platiti komunalni i vodni doprinos prema sadašnjim cijenama, naglašava pročelnik gradskog odjela za graditeljstvo Matko Segarić. Dodatna pojašnjenja i informacije o legalizaciji građani mogu dobiti u gradskom Upravnom odjelu za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja ili na web stranicama www.grad-zadar.hr.
Što sve treba platiti za legalizaciju?
Uz komunalni i vodni doprinos, građani će za legalizaciju svojih objekata morati platiti i izradu geodetskog elaborata, tri arhitektonska snimka objekta te statički izračun od strane ovlaštenog inženjera graditeljstva. Pročelnik Segarić ocjenjuje da te usluge neće biti skupe s obzirom na konkurenciju koja vlada u Zadru i činjenicu da su mnogi arhitektonski uredi i građevinari trenutno bez posla.
Što je nezakoniti objekt?
Nazakonito izgrađenom zgradom Zakon smatra novu zgradu ili rekonstruirani dio postojeće zgrade izgrađene bez odgovarajućih dozvola ili protivno dozvoli, a evidentirana je na digitalnoj ortofoto karti Državne geodetske uprave od 21. lipnja 2011. godine, ako su do tog dana izvedeni svi građevinski radovi te se koristi ili može koristiti; svi grubi konstruktivni građevinski radovi (temelji, zidovi, grede, stupovi…) sa ili bez krovišta, u skladu s prostornim planom koji je važio na dan stupanja Zakona na snagu.