Rezultati nove studije upućuju na to da se trgovinskim sporazumima može pridonijeti povećanju prodaje i otvaranju radnih mjesta u poljoprivredno-prehrambenom sektoru EU-a.
Nova neovisna studija koju je naručila Europska komisija pokazuje da su trgovinski sporazumi pridonijeli povećanju izvoza poljoprivrednih proizvoda EU-a i otvaranju radnih mjesta u poljoprivredno-prehrambenom sektoru i drugim gospodarskim sektorima. U studiji su detaljno analizirani trgovinski sporazumi s Meksikom, Južnom Korejom i Švicarskom.
Studija je pokazala da se sporazumima pridonijelo povećanoj trgovini u oba smjera. Naime, povećali su se izvoz EU-a i uvoz iz tih triju zemalja, što je potrošačima i poduzećima iz EU-a omogućilo veći pristup poljoprivredno-prehrambenim proizvodima.
No važno je napomenuti i da rezultati studije potvrđuju da povećani uvoz neznatno utječe na domaću proizvodnju u EU-u. Taj povećani uvoz uglavnom odražava smanjenje uvoza iz drugih trećih zemalja ili povećanje potrošnje u EU-u
Konkretno, navedena tri trgovinska sporazuma pridonijela su rekordnom izvozu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda EU-a u 2016., u ukupnom iznosu od 130,7 milijardi EUR, što je za 1,7 milijardi EUR više u odnosu na 2015. Najviše se povećao godišnji izvoz u SAD (za 1,26 milijardi EUR) i Kinu (za 1,06 milijardi EUR), a uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u EU smanjio se za 1,5 %, odnosno 112 milijardi EUR. U 2016. izvoz poljoprivredno-prehrambenog sektora činio je 7,5 % ukupnog izvoza robe EU-a, a 6,6 % čitavog uvoza robe činili su poljoprivredno-prehrambeni proizvodi. S viškom od 18,8 milijardi EUR poljoprivredno-prehrambeni sektor čini gotovo polovinu ukupnog viška Europske unije u trgovini robom, koji je 2016. iznosio 39,3 milijarde EUR.
Više o navedenoj temi pročitajte na stranicama Informacijskog centra Europe Direct Zadar.