ZADAR – Narodni, Arheološki, Muzej antičkog stakla i Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru sudjelovali su u 12. Noći muzeja kojoj je tema bila imala Glazba i glazbeni velikani i njihov utjecaj na društvo.
Iako su se muzeji potrudili da uz stalne postave naprave prigodni program i ostvare temu, rukometna utakmica hrvatske reprezentacije nadjačala je gledanost, odnosno posjećenost zadarskih muzeja na Poluotoku.
Prilična gužva prije utakmice vladala je u Arheološkom muzeju. Među posjetiteljima je bilo najviše djece koji su uživali u svemu što su muzejske službe pripremile. Glazba u Arheološkom je bio i ples s instrumentima kojeg je osmislila Iva Burčul, a u kojem je, među ostalim sudjelovala kustosica Timka Alihodžić. Djeca su u radionici Arheološkog muzeja izrađivali udice od konjske dlake koja se koristila u antici, zahvaljujući ekipi iz Pomorske škole, ali i glazbala kao u prahistoriji.
Narodni muzej prikazao je najviše na zadanu temu: instrumente iz baštine, fotografije glazbenika, koncert fada, priču o jedinstvenoj Tovarećoj mužiki i povijesna glazbala. U prostorima Narodnog muzeja ispunjavala se i anketa o ocjeni njihove ponude tijekom cijele godine.
I muzej antičkog stakla imao je svoj glazbeni pečat u staklenom izlošku gitare koja nikoga nije ostavila ravnodušnim.
Centra za podvodnu arheologiju nije se bavio glazbom već promocijom svojih aktivnosti. Ostaci crkve sv. Nikole gdje se planira novi zadarski muzej, osvijetljen je bakljama. U prigodnoj zbirci, koja je lani u Noći muzeja prvi put otvorena za javnost, novost je bila ronilačka kaciga. Ista koja je korištena u poslijeratnom čišćenju Jazina nakon velikog bombardiranja Zadra 1944. godine.
Najnoviji Muzej iluzija također je bio otvoren, ali nije bio uključen u manifestaciju Noći muzeja, pa se u njemu ulaz naplaćivao.