U našem gradu malo se zna o jednoj izuzetno vrijednoj zbirki poštanskih maraka na kojima se prvi put spominje ime Zadra (Zara). A ovih je dana njihov 80. rođendan. Zbirka danas spada među najrjeđe i najtraženije poštanske marke iz vremena Drugog svjetskog rata!
Ukratko, nakon kapitulacije Italije, trupe Wehrmachta okupirale su brojna područja koja je prije kontrolirala Italija, uključujući i Zadar. Nakon dolaska Nijemaca (10. rujna 1943.), u poštanskom prometu u Zadru i dalje se koriste poštanske marke Kraljevine Italije. No 9. listopada 1943., zadarska pošta izdaje vlastite marke s pretiskom koji je propisalo njemačko vojno zapovjedništvo. Najprije s pretiskom “Deutsche Besetzung Zara” (“Njemačka okupacija Zadra”, a kasnije, jednostavno “ZARA”. Pretiskavanje je obavila ugledna zadarska tiskara “De Schönfeld” (nalazila se je preko puta ulaza u Samostan sv. Marije). Ukupno je pretiskano 58 različitih maraka u nakladi od gotovo 1.400.000 primjeraka koje su bile u obvezatnoj uporabi od 16. listopada 1943. Nakon Drugog svjetskog rata mnogi ugledni hrvatski filatelisti zadarske su marke (i slična izdanja) smatrali neprihvatljivim, nazivali ih filatelističkim fantomima nastalim iz čisto špekulativnih razloga.
Jedan od razloga njihova nastanka svakako je bila potreba za većom količinom poštanskih maraka (u Zadru se u to vrijeme zateklo 16 tisuća talijanskih vojnika koji su duže vrijeme čekali repatrijaciju u Italiju i svi su se željeli javiti svojim kućama, kao i stanovnici koji su zbog evakuacije uslijed bombardiranja grada tražili vezu i smještaj izvan Zadra, pa su se koristili poštom u daleko većoj mjeri nego obično.
Marka s pretiskom ZARA
Ili su možda za sve “kriva” dvojica utjecajnih njemačkih časnika, potpukovnik dr. Walter von Kleinenberg, zapovjednik 721. pukovnije 114. lovačke divizije, kasnije mjesni zapovjednik, i poručnik George Müller (u to doba odgovoran za sve talijansko-njemačke odnose u Zadru). Naredbu o pretiskivanju izdao je upravo potpukovnik Klenenberg, prema nekim izvorima na inicijativu poručnika Müllera. U prilog takvoj odluci pridonio je i politički neodređen status Zadra (iako je bio dodijeljen NDH), što su Nijemci posebno naglasili upravo u tekstu pretiska “Deutsche Besetzung Zara”. Obojica časnika bili su strastveni filatelisti što je moralo utjecati na donošenje odluke o pretiscima. Kao iskusni filatelisti znali da će zadarske marke nakon nekoliko godina postati vrijedne, što se i dogodilo. Danas se cijela zbirka zadarskih maraka procjenjuje na oko 300.000 eura. Ako želite na nekoj aukciji kupiti najrjeđu i dobro očuvanu marku iz te zbirke (koja je pretiskana u svega 32 primjerka), mogla bi vas stajati i do 110.000 eura. Nažalost, filatelističko tržište preplavljeno je krivotvorinama, pa treba biti vrlo oprezan.
Zaključno, bez obzira na sve špekulativne elemente, ove su marke zanimljiv dokument poštanskih, vojnih i političkih prilika i previranja koja su se događala u to doba u Zadru.
Uzgred, potpukovnik Walter von Kleinenberg poginuo je 30. rujna ispred mjesta Preko, samo deset dana po dolasku u Zadar (došao 19. 9. 1943.), dok je poručnik Müller preživio apokalipsu 114. lovačke divizije koja je uništena u Italiji 1944. Prisjećajući se svog boravka u Zadru, Müller je 1947. u jednim švicarskom filatelističkom časopisu napisao i ovo: “pripremljene su poštanske marke njemačkog Reicha s likom Hitlera koje je trebalo pretiskati malim latinskim pretiskom “Zara”, jer to područje neće biti vraćeno Italiji niti Hrvatskoj, nego će se poslije konačnog pripojenja Trsta i Istre, predati Njemačkoj državi i služit će kao stalna vojna baza na dijelu njemačkog carstva na Jadranu”. Tako je potkraj 1943. razmišljao jedan od najutjecajnijih ljudi Wehrmachta u Zadru!