U izložbenom prostoru Narodnog muzeja – Muzeja grada Zadra, u četvrtak, 27. listopada 2016., u 19 sati, otvara se izložba u organizaciji Narodnog muzeja i Likovne udruge ART-FORUM-ZADAR, pod nazivom 10. INTERKULTURALNA ART – PROMOCIJA – ZADAR – 2016.
SASTAVNI SMO DIO PLANETARNOG SVIJETA
Javnosti grada Zadra i ljubiteljima likovnosti iznova se i ove godine predstavlja likovna manifestacija u galerijskom prostoru Narodnog muzeja-Muzeja grada Zadra s već prepoznatljivim nazivom „Interkulturalna ART-promocija- ZADAR-2016.”
Temeljna intencija ovogodišnje izložbe je potreba da se okupljanjem umjetnika iz različitih zemalja, te putem izlaganja njihovih likovnih djela, raznolikih kreativnih posebnosti prezentira univerzalnost estetskih fenomena u likovnom stvaralaštvu, a koji sve više poprimaju opći
planetarni karakter zahvaljujući sve sofisticiranijem razvoju informatičkih medija.
Na ovogodišnjoj „ART-promociji-ZADAR-2016.” svojim likovnim ostvarenjima predstavlja se ukupno 60 umjetnica i umjetnika koji na osobit način prezentiraju značaj multikulturalnog dijaloga te iskazuju izvjesnost mogućnosti zajedničke promocije kultura i likovnog stvaralaštva 18 zemalja širom svijeta.
Nezaobilazno je istaknuti nesebičnu spremnost umjetnika da ustupanjem svojih likovnih djela omoguće realizaciju ovog umjetničkog projekta te promoviraju otvorenost naspram novih umjetničkih spoznaja i inovantnih ideja, ali i univerzalnosti ljudske i estetičke poruke.
Iako svjedočimo o današnjem svijetu kao prostoru opterećenom različitim suprotnostima ova izložba upućuje na poželjan primjer zajedničkih nastojanja da se putem povezivanja umjetnika i prezentacije njihovih umjetničkih kreacija grad Zadar, Zadarska županija i Republika Hrvatska na jedan evidentan i relevantan način predstave kao sastavni dio planetarnog svijeta umjetnosti utemeljenog na uvažavanju općih civilizacijskih vrijednosti.
JEDINSTVENI ŠARM UMJETNOSTI
Evidentno je da se u umjetničkim ostvarenjima otvaraju različiti prostori i potreba za postupnom kreativnom evolucijom, težnja za pomicanjem granica spoznaje, svojevrsnim kultiviranjem znanja te na taj način ustrajno produbljivanje
vlastitih viđenja.
U likovnim djelima primjetna su nastojanja izgradnje slikovne poetike koja se ostvaruje primjenom elemenata likovne sintakse; sve je obojano pokušajima da se ostvari smislenost kompozicijskih slagalica.
Trajno zatvorene u svojim prostornim okvirima umjetnine zrače osobitim sazvučjima tišine potajno očekujući da neki dobronamjerni ljubitelj/ica likovnosti s njihovim kompozicijskim elementima, na primjeren način ostvari toliko željeni dijalog i tako potvrdi njihov pravi smisao.
Istinska umjetnost je uvijek i iznova otvorena za nova istraživanja i svojevrsnu avanturu u potrazi za novim i originalnim izražajnim mogućnostima. Umjetnička djela su neosporno zaustavljeni i neponovljivi trenutci, a umjetnik je vječiti putnik kroz vrijeme.
Boris Žuža, prof.
(likovni umjetnik i likovni pedagog)