Više nema nikakve sumnje, Hrvatska je u svijetu prepoznata kao maslinarska država. Dokaz tomu je 8. međunarodni maslinarski simpozij koji je u Splitu okupio svjetske stručnjake. U sklopu radionice obišli su nasade Poljoprivredne zadruge „Masline i vino” u Polači.
Tri puna autobusa, vrhunskih stručnjaka iz čak 30 zemalja svijeta, u ekološkom nasadu od čak 12 tisuća stabala.
Nama kao domaćinu sigurno je čast ugostioti ovako jaku svjetsku svitu, al mislim da imamo što pokazati, kazao je Radoslav Bobanović iz Poljoprivredne zadruge MasVin.
Vi ste poput Kalifornijske uljarske industrije, mali ste ali jako visoke kvalitete, govori Louise Ferguson s kalifornijskog sveučilišta Davis.
Maslinarski autoriteti, savjetuju. Hrvatska ne može konkurirati uljarskim velesilama Španjolskoj, Italiji, Grčkoj, Tunisu i Turskoj u količini, ali može u kvaliteti.
Usmjerite se na autohtone sorte, kako biste proizvodili jedinstveno maslinovo ulje sa specifičnim osobinama, preporuka je Kostasa Chartzoulakis iz Grčke.
Ulje, izvornih sorti, koje nemaju drugi u svijetu, mnogo je lakše i prodati.
Inzistirajte na kvaliteti i plasmanu putem turizma, proizvodite ulje za turiste, savjet je Luca Sebastiani, sa sveučilišta Sveta Ana iz Italije.
Rastući hrvatski turizam otvara odlične mogućnosti. No, ostaje pitanje ima li na stolovima naših restorana dovoljno kvalitetnog maslinovog ulja.
Nažalost ne dovoljno i na tome treba raditi jer je to najprofitabilniji način njegove prodaje, istaknuo je Slavko Perica, ravnatelj splitskog Instituta za jadranske kulture.
Masline su odlično rodile. Prošla je opasnost i od maslinove mušice pa su stabla prepuna ploda iznimne kvalitete.