U petak i subotu Centar za rehabilitaciju Sv. Filip i Jakov organizira Likovnu koloniju.
Desetak zadarskih likovnjaka okupljenih u Likovnoj udruzi „Art forum” iz Zadra bit će gosti Likovne kolonije, a sve što naslikaju u tom periodu poklanjaju ustanovi.
U okviru akcije Hrvatska volontira, 10. lipnja u ustanovu dolaze zaposlenici PhilipMorris Zagreb d.o.o njih 50- 100, koji će od 10 sati zajedničkom akcijom oličiti cjelokupan izvanjski dvorišni prostor.
Centar za rehabilitaciju Sv. Filip i Jakov osnovan je 11. lipnja 1969. godine, značajan je i jedini pružatelj usluge smještaja za osobe s intelektualnim teškoćama u Zadarskoj županiji.
– Kako se financiramo iz državnog proračuna koji je dostatan za osnovne potrebe obavljanja redovitih poslova, primorani smo potražiti pomoć osoba i institucija iz naše okoline i šire, a sve s ciljem neophodnog poboljšanja kvalitete življenja u našem Centru. Naime, Centar se nalazi u nezavidnom položaju obzirom na neadekvatnost prostornih uvjeta (brojne arhitektonske barijere, stepenice, nedostupnost plaže, nepostojanje liftova, platformi, neprilagođen sanitarni čvor, neuređen i nedostupan okoliš, prenapučene spavaonice i sl.), a također i nepostojanje obrazovanog stručnog profesionalnog kadra (radnog terapeuta, likovnog i glazbenog terapeuta, i sl.). Nedavno je zaposlen defektolog, psiholog. i fizioterapeut, javljaju iz Centra za rehabilitaciju Sv. Filip i Jakov.
Ustanova zapošljava 68 radnika različitih stručnih profila i skrbi o ukupno 89 korisnika na dugotrajnom smještaju, i jedne korisnike na usluzi dnevnog boravka starosne dobi od 12 do 72 godine.
Sukladno reformi sustava socijalne skrbi i naša ustanova je uključena u proces transformacije i deinstitucionalizacije. U suradnji s nadležnim centrima za socijalnu skrb, lokalnom zajednicom te obiteljima korisnika usluga, identificiraju se potrebe potencijalnih korisnika usluga kao i potrebe i mogućnosti lokalne zajednice te temeljem toga Centar izrađuje plan daljnjeg razvoja. Prioritetni ciljevi u strategiji razvoja Centra vežu se uz transformaciju ustanove u smislu smanjenja kapaciteta za dugotrajni smještaj, prevenciji institucionalizacije te razvoju i pružanju onih usluga koje će omogućiti osobama dulji ostanak u toplini svoje obitelji i svog doma, uz adekvatnu stručnu pomoć i podršku.
– Jednako tako, cilj nam je povećati uključenost naših korisnika u život zajednice, pružiti im priliku za kvalitetniji i samostalniji život kao i uživanje svih prava zajamčenih Ustavom i međunarodnim konvencijama o pravima djece i osoba s invaliditetom. Obzirom da smo do nedavno pružali isključivo uslugu dugotrajnog smještaja, uvažavajući postojeće prostorne i kadrovske ograničene kapacitete, početkom svibnja otvorili smo poludnevni i dnevni boravak za korisnike s područja naše županije.
U prethodnom periodu uz pomoć i suradnju domaćih i međunarodnih volontera, djece i odraslih osoba, realizirano je više raznih aktivnosti: razmještaj korisnika unutar ustanove na način da su se poboljšali uvjeti smještaja u spavaonicama i započeli programi pripreme za organizirano stanovanje pojedinih korisnika, oličene su i oslikane pojedine spavaonice kao i dnevni boravak, organizirani su zabavni i edukativni programi, priredbe i izleti, opremljena je i uređena prostorija za fizioterapijske vježbe.
– Pored redovitih proračunskih sredstava, pojačanom aktivnošću i zastupanjem potreba ustanove sredstvima iz donacija poboljšani su uvjeti života i rada u ustanovi, od čega posebno izdvajamo donaciju njemačkih donatora od 30 bolničkih kreveta, potom donaciju Zadarske županije namijenjenu građevinskim preinakama i adaptaciji prostora te ponajviše sredstva PBZ-a carda u iznosu od 250.000 kn u okviru projekta „Za bolji život djece u domovima socijalne skrbi”, s kojima se opremio dnevni boravak za izvanjske korisnike, dva dnevna boravka za postojeće korisnike te kreativne radionice namijenjene svim korisnicima (likovna, keramička, tkalačka, kuharska, informatička), javlju iz centra.