ZADAR– Program kandidature za rektora Sveučilišta u Zadru prof.dr.sc. Joze Rogošić, napisan je na 25 stranica iz kojih izdvajamo sažetak.
U priloženom programu, prof. Rogošić obvezuje se da će Sveučilišta u Zadru izgraditi kao suvremenu i modernu znanstvenu instituciju, koja će biti prepoznata u domaćoj i široj međunarodnoj znanstvenoj javnosti. On nadalje ističe da je biti rektor sveučilišta čast, obveza i odgovornost koja bi trebala pripasti zaslužnima sa stajališta njihovog znanstvenog, nastavnog i stručnog doprinosa domaćoj i međunarodnoj akademskoj zajednici, a ne da se rektor bira s unaprijed dogovorenim prebrojavanjem glasova.
Posebno apelira na odgovornost svakog člana Senata da bira rektora na osnovu čiste savjesti i odgovornosti, da se detaljno prouči predstavljeni program rada svakog kandidata za rektora koji planira provesti za mandatno razdoblje. Navodi, da svaki drugi pristup je daljnje podržavanje dosadašnje nesređene situacije za što smo u konačnici i sami odgovorni.
U uvodnom obraćanju članovima Senata, prof. dr.sc. Jozo Rogošić ističe da njegova kandidatura za rektora proizlazi iz poštenog odnosa prema radu, iskrenu i otvorenom srcu kojim je došao u Zadar pokrenuti i organizirati cijeli odjel i studij, čime je zadužio zadarsko Sveučilište, grad Zadar i širu zadarsku regiju. Sve to temelji na iznimno bogatom popisu znanstvenih radova, većinom objavljenih na engleskom jeziku u međunarodnim publikacijama, zatim na 12 sveučilišnih, sredonjoškolskih i osnovnoškolskih udžbenika, knjiga i priručnika. Naravno, tu ističe i svoje menadžerske sposobnosti kao što je podizanje sveučilišnog vinograda, proizvodnja sveučilišnog vina, otvaranje laboratorija za analizu tla i biljnog materijala, pokretanje preddiplomskog studija i napisan program za diplomski studij koji još nije pokrenut zbog poznatih okolnosti na Sveučilištu.
U životopisu prof.dr.sc. Joze Rogošića mjesto zauzima podatak kako je Fulbright-stipendista i korisnik još pet stipendija iz programa Europske unije. Gostovao je na mnogim uglednim sveučilištima i institutima u Svijetu, a posebno egzotično djeluje njegovo sudjelovanje u međunarodnim botaničkim ekspedicijama gdje je proučavao epifite u tropskim i suptropskim šumama na Hawaii-ma, te borealne cvjetnice u Denali (Mt. McKinley) Nacionalnom parku na Aljaski. Čak je kao gostujući profesor u tri uzastopna mandata bio član Upravnog vijeća Sveučilišta u Mostaru. Jedan je od najcitiranijih znanstvenika na Sveučilištu u Zadru, a voditelj je čak 64 diplomska rada.
U svom obraćanju prema javnosti, prof. Rogošić navodi kako istinski želi da zadarsko Sveučilište zaživi na načelima vrednovanja rada, odgovornosti, uspješnosti pojedinca, a onda i institucije, da pojedinci imaju slobodu izražavanja i djelovanja, jer su jedino u takvim okolnostima profesori i mladi znanstvenici uspješni i produktivni. Program rada prof.dr.sc. Joze Rogošića za rektora Sveučilišta u Zadru za mandatno razdoblje 2015. – 2019., razrađene u gotovo svim segmentima koji garantiraju razvoj i prosperitet zadarskog Sveučilišta, počevši od zadaće, mjesta i uloge Sveučilišta u krugu obitelji Europskih sveučilišta, zatim definiranju strateških ciljeva razvoja Sveučilišta, unaprijeđeniju nastavne djelatnosti, uključujući preddiplomsku, diplomsku i doktorsku istraživačku i nastavnu djelatnost, te međunarodnu znanstvenu suradnju.
Nadalje, u svom programu ističe reformu postojećih studijskih programa, definiranje smjernica znanstveno-istraživačke djelatnosti, kao i prijenos novih znanja i tehnologija. Predstavljeni program se također odnosi na unaprijeđenije međuodjelne suradnje kroz nastavni i znanstveno-istraživački rad, poticanje međunarodne suradnje na razini sveučilišta i Odjela, te postavljanje i definiranje institucionalnog okvira za međunarodnu suradnju.
Ono što posebno čini Rogošićev program za rektora modernim je razvoj kadrovskih, financijskih i materijalnih potencijala sveučilišta, na što se daje posebni aspekt u poglavlju upravljanja i gospodarenja spomenutim resursima. Tu nisu zaboravljeni ni studenti kojima nudi mnogo više međunarodnih stipendija, više međunarodnih putovanja i suradnje sa studentima drugih sveučilišta, kao i poticanje međusveučilišne suradnje kroz mobilnost nastavnika, studenata i administrativnog osoblja.
U posebnom se poglavlju obraća svim zaposlenicima Sveučilišta u rješavanju njihovih pitanja i problema.
Na Sveučilištu u Zadru, iako dugo godina djeluje sindikat znanosti, još uvijek nije osnovano radničko vijeće koje bi trebalo voditi brigu o ispunjavanju svih prava zaposlenika koja su definirana kolektivnim ugovorom. Programom se obećava u suradnji sa sindikatom i osnivanje radničkog vijeća.
Na kraju u zaključnom dijelu, prof.dr.sc. Jozo Rogošić se kratko obraća svim članovima Senata:
Poštovani članovi Senata, u ovome sam programu predstavio svoje viđenje dugoročnoga razvoja Sveučilišta u Zadru, koje bi trebalo biti uspješna, međunarodno priznata znanstvena i visokoškolska institucija. Međutim, nijedan rektor ne može uspješno provesti svoj program bez aktivne suradnje svih vas i svih drugih djelatnika Sveučilišta. Stoga vas na kraju pozivam da podržite moj program i da se aktivno uključite u njegovu provedbu.
Profesionalna naobrazba:
1983
–
1988. Agronomski fakultet, Sveučilišta u Zagrebu. Diplomirani inženjer
agronomije.
1989
–
1992. Prirodoslovno matematički fakultet, Sveučilišta u Zagrebu.
Poslijediplomski
studij prirodnih znanosti. Magistar prirodnih znanosti iz područja ekologije bilja.
1992
–
1995. Agronomski fakultet, Sveučilišta u Zagrebu. Doktor biotehničkih znanosti,
smjer: agronomija
Redovni profesor je od 2007. godine
Područje znanstvenog interesa:
Interakcija biljaka i životinja, Botanika, Geobotanika, Ekologija bilja, Gospodarenje
mediteranskim priro dnim resursima, Upravljanje prirodnim ekosustavima, Ekologija prirodnih pašnjaka, Konzervacijska biologija, Poljsko šumsko gospodarenje,.
Članstvo u profesionalnim udruženjima:
“Society for Range Management” (Denver, Colorado, USA)
“European Grassland F
ederation”
“FAO Network on Pasture and Fodder Crops”
“FAO
CIHEAM Network of Cooperative Research on Sheep and Goats” te Hrvatsko agronomskog društva.