U Poliklinici SANUS prim. doc. dr. Albino Jović i kardiološki tim, nude vam rješenje dilema u liječenju najčešćih bolesti srca
Koronarografija (video) i kateterizacijske intervencije su u ishemijskoj bolesti srca nerijetko odlučne za pravilnu dijagnozu i liječenje angine pektoris i infarkta srca.
U Poliklinici SANUS prim. doc. dr. Albino Jović sa svojim dugogodišnjim iskustvom u izvođenju ovih metoda, pomoći će vam odabrati najprikladniji način liječenja koronarne bolesti i vaših tegoba.Dati će vam tako savjet i upute za odabir terapije lijekovima,kao i mišljenje za potrebu invazivne intervencije na koronarnim arterijama, širenjem krvnih žila balonom i implantacijom stenta (tzv. PCI), a u nekim slučajevima obrazloženje i mišljenje o nužnosti kardiokirurškog zahvata tzv. by-pass operacijom.Kardiološki tim Poliklinike SANUS izvesti će ili organizirati potrebne intervencije.
Fibrilacija atrija (slika 1 na dnu teksta) je vrlo česta i najčešća srčana aritmija osobito u starijih osoba i onih koji se liječe od povišenog arterijskog tlaka.Ona nije neposredno po život opasna , pa je usporenje rada srca lijekovima tijekom aritmije osnovni cilj, čime se uklanjaju aktualne tegobe bolesnika. Sprječavanje formiranja ugrušaka u srčanim šupljinama tzv. antikoagulantnim lijekovima, čime se u određenoj mjeri prevenira nastup embolijskih komplikacija,osobito moždanog udara, temelj je liječenja ove aritmije. Međutim.upravo ispravan odabir i primjena antikoagulantnog lijeka, vrlo je zahtijevan i odgovoran zadatak za kardiologa. Liječenje kombinacijom lijekova za regulaciju srčanog rada , uz pravilnu zaštitu antikoagulantnim lijekovima u većine je bolesnika s fibrilacijom atrija klinički djelotvorno i sasvim dostatno. Postoji međutim i mogućnost invazivnog, intervencijskog zahvata putem katetera metodom tzv. radiofrekventne abalcije i izolacije plućnih vena (PVI),koja se po prvi puta zaslugom dr.Jovića s timom suradnika, po prvi puta izvela u Hrvatskoj 2009.god. i to u kardiološkom Odjelu OB Zadar. Rezultati ovakve metode u liječenju fibrilacije atrija znatno se razlikuju od bolesnika do bolesnika, pa je pravilan odabir najprikladnijeg kandidata kod kojeg očekujemo dobar rezultat i što manje komplikacija, ključan i temelji se na općem kardiološkom kliničkom iskustvu. Prim. doc. dr. Albino Jović iskusni kardiolog i aritmolog, može vam ponuditi definitivno vrlo stručno mišljenje o svim aspektima oko ovakve intervencije i po potrebi organizirati zahvat. Isto tako možete dobiti stručno mišljenje za liječenje i drugih srčanih aritmija, a na temelju dijagnostičke obrade na adekvatnoj opremi Poliklinike SANUS.
Ugradnja uređaja za elektrostimulaciju srca (slika 2 na dnu teksta) kod bolesnika s dosta sporim srčanim radom u cilju poticanja na brži i adekvatniji srčani ritam (tzv. pacemakeri- PM) potrebna je u nekih srčanih bolesnika i otklanja niz tegoba koje su posljedica sporog ritma ,a nekim bolesnicima i spašava život. Postoje, premda rjeđe, kliničke situacije i indikacije za implantaciju uređaja namijenjenih za prekidanje vrlo brzog srčanog ritma, a koji može biti pogubniji i po život znatno opasniji od gore navedenog sporog rada srca. To su tzv. implantabilni kardioverter defibrilatori (ICD). Oba tipa ovih uređaja se implantiraju već niz godina i u našoj zemlji,a upravo je Prim.doc.dr. Albino Jović, prvi pacemaker (PM) u OB Zadar implantirao davne 1987.godine,a prvi defibrilator (ICD) 1999.godine. Kontrole ovih uređaja su ,uz klinički kardiološki pregled, nužne u određenim vremenskim intervalima, a dr. Jović i kardiološki tim Poliklinike SANUS, obavlja ih vrlo stručno i s velikim iskustvom. Također će adekvatno indicirati, izvesti i organizirati njihovu implantaciju, kao i pravovremenu zamjenu kod bolesnika kojima je to potrebno.