Iz intervjua s fra Tomislavom Šankom objavljenog ovog vikenda na portalu 057info izdvajamo:
Gest ljubavi sam po sebi ništa ne znači ako nema nutarnju istinsku nakanu. Poljubac je znak ljubavi, ali ako ga dam nekom samo zato da budem viđen on postaje izdaja ljubavi. Tako umjesto da je uvećao ljubav taj isti čin umanjuje čovještvo i dostojanstvo onoga koji ga čini. Slično je i sa stvarima koje darujemo. Ako darujemo tako da budemo viđeni „već imamo svoju plaću” (Mt 6,16).
Korizma je zato mjesto gdje čistimo svoje nakane i svoje motive. Zato je potrebno ući u pustinju kako je to učinio Isus. Pustinja je mjesto gdje ponovno mogu osluhnuti Božji glas, gdje ponovno mogu čuti sebe. Bez pustinje, bez unutarnje i vanjske tišine ja kao osoba gubim centar te postajem kaotičan, nemiran i neusklađen. U pustinji se učim slušati da bih znao govoriti, učim se ostati u Božjoj blizini da bih ljudima i stvarima znao prići na Isusov način.
Za razliku od drugih religija, gdje ja moram nešto činiti da bi me bog volio, gdje ja trebam svojim činima spustiti boga na zemlju, naša je vjera drugačija. Mene Bog prvi voli, on meni prvi dolazi i prigiba se nadamnom i onda kada sam grešan. Isus će u nedjeljnom Evanđelju reći: „Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!”(Mk 1,15).
Isus je sam to kraljevstvo u kojem se Bog toliko približio čovjeku da nam je to teško vjerovati. Postao je jedan od nas, naučio govoriti našim riječima i plakati našim suzama da nam otkrije koliko smo voljeni. On se prvi približio i zato se ja mogu obratiti, a ne obratno! On je za mene umro da bi moj odgovor bio odgovor ljubavi, a ne moranja ili dužnosti! Kada nekoga voliš onda mu želiš odgovoriti na ljubav i to ne na mjeru nego tako da ga nadmašiš u ljubavi, da ga iznenadiš. Što sve ljudi koji su zaljubljeni znaju izmisliti ne bi li ganuli one koje vole.
Usuđujem se reći da je Korizma zapravo neprestano iznenađivanje Boga u načinu na koji činim one stvari koje možda nitko ne vidi. Takva pokora Bogu je mila. Tako daleko od minimalizma i računanja toga hoću li se odreći jedne ili dvije kave.
Intervju u cijelosti možete pročitati ovdje.