Udruga „Eko-Zadar” 22. siječnja 2014. s početkom u 18 sati organizira predavanje na temu “Kompostiranje”. Predavačica je asistentica na Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru mr. sc. Branka Perinčić, dipl.ing.agr., a predavanje će se održati u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar.
Kompostiranje je prirodan način recikliranja biorazgradivog otpada iz vrta i kuhinje, jednostavno je i korisno jer se tako dobije kvalitetno gnojivo, a ako se ispravno izvodi neće doći do pojave neugodnih mirisa i truljenja. Kompostirati se može, ne samo u vrtu, već i na balkonu. Osim što kompostirajući štedimo na kupovni gnojiva, smanjujemo i količinu otpada koja se odlaže na deponij i doprinosimo smanjenju emisije stakleničkih plinova. Tročlana obitelj koja kompostira godišnje može smanjiti emisiju stakleničkih plinova za čak osminu tone.
Branka Perinčić već se gotovo dva desetljeća bavi vrtlarstvom i projektnim uređenjem, te je dizajnirala više krovnih vrtova za potrebe hotelskih kuća i drugih objekata. Bila je članicom hrvatskog tima koji je, u konkurenciji o 60 zemalja, na međunarodnoj izložbi vrtlarstva i pejzažne arhitekture “Japan flora 2000” osvojio zlatnu medalju za idejno rješenje vrta – velebitski kamenjarski endemski vrt i primoštenski vinogradi.
Predavanje se održava u sklopu projekta “Zelena transformacija” kojeg je s 9.500 kuna financirala Zadarska županija. Cilj projekta je educirati potrošače i proizvođače o opasnostima korištenja pesticida, o GMO hrani, važnosti očuvanja starih sorti, organskim načelima vrtlarenja, urbanom vrtlarstvu, samoniklom jestivom bilju i grupama solidarne razmjene. U sklopu ovog projekta dosad je organizirano više akcija razmjene sjemenja, a predavanja su održali dipl.ing. agronomije Goran Vitanović koji je govorio upravo na temu starog i domaćeg sjemena, te dipl.ing.agronomije Damir Šeler koji je govorio o konceptu miroljubive poljoprivrede, permakulturi i šumskim vrtovima, a održao je i radionicu sakupljanja samoniklog jestivog bilja.