Na Svjetski dan filozofije zadarski filozofski krug 19. i 20. studenog u Gradskoj knjižnici i u novom kampusu Sveučilišta organiziraju predavanje i radionicu.
U srijedu, 19. studenog s početkom u 18,30 sati, Josip Ćirić će održati predavanje pod nazivom „Studije o invalidnosti – filozofska perspektiva”. Studije o invalidnosti su interdisciplinarno područje i dio manjinskih studija. Jednu facetu čine filozofski problemi vezani uz invaliditet: određivanje prikladnog modela invalidnosti (medicinski, socijalni), pitanje pravednosti (pozitivna diskriminacija, prava na pomoć i naknade), etička pitanja (dihotomija heroj/žrtva, nasilje). U izlaganju ćemo kratko predstaviti najznačajnije poveznice između studija o invalidnosti i filozofije. Herojski narativ predstavlja tumačenje suočavanja s invaliditetom kroz analogiju s iznimnim pothvatima normalne populacije. Imat ćemo priliku upoznati se s nekoliko iznimnih osobnih priča koje se mogu uklopiti u ovaj okvir. Predavanje se održava u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice.
U četvrtak, 20. studenog s početkom u 18 sati, održat će se radionica “Igra definiranja” koju će voditi Bruno Ćurko. Radionica je kreirana u sklopu projekta *ETHOS: Etičko obrazovanje u osnovnim školama i vrtićima za održivu i dijalošku budućnost*. Nakon uspješnog provođenja radionice po zemljama iz kojih dolaze ETHOS partneri, poboljšana radionica je prikazana na seminarima i konferencijama u Austriji, Sloveniji, Srbiji i naravno u Republici Hrvatskoj. Radionica je upotrebljiva za rad s djecom od 8 godina pa do umirovljenika. Radionica je i provedena sa svim dobnim skupinama, najmlađi sudionik je imao 10, a najstarija sudionica 94 godine. Radionica se zasniva na pravilima formalne logike i neo-sokratskog dijaloga. Cilj radionice je potaknuti sudionike na razmišljanje o pojmu o kojem se raspravlja. Radionica će se održavati u novom kampusu, dvorana 119.
NAPOMENA: Broj mjesta je ograničen. Prijave na [email protected]