S ciljem dodatne promocije, a s osobitim naglaskom na promociju aktivnog turizma, Hrvatska turistička zajednica dala je potporu zanimljivom i jedinstvenom pothvatu u svjetskim razmjerima.
Deset godina nakon što je snimka skoka s padobranom Felixa Baumgartnera u jamu Mamet obišla svijet, ova velebitska jama postala je poprištem još jednog nevjerojatnog podviga.
Sedamdesetogodišnji Austrijanac s hrvatskom putovnicom, Ivan Trifonov, prvi je čovjek na svijetu koji je pokušao i uspio ostvariti let balonom u podzemlje. Iskusni pilot balona na topli zrak do sada se već četiri puta upisivao u Guinnesovu knjigu rekorda, preletom preko Južnoga pola, potom Sjevernog pola, zatim preko Sredozemnog mora, a prvi je čovjek koji je unutar 12 sati zaronio, bio i letio iznad Sjevernog pola. Ulet u jamu Mamet, silazak do njezinog dna i uspješan izlazak dosad je nezabilježen pothvat u ovom sportu i Trifonov peti Guinnesov rekord. Trifonova je na ovaj let inspirirao poznati pustolovni pisac i vizionar Jules Verne svojom knjigom Put u središte zemlje.
Za let u podzemlje Trifonov je morao koristiti balon manji nego li je uobičajeno, a umjesto košare, pilot je sjedio na dvije plinske boce uokvirene željeznim cijevima.
“Jednom u životu imam priliku otići dolje u Tartar (pakao) , zar ne?” izjavio je Trifonov u šali, a zatim znatno ozbiljnije dodao “”Apsolutno teška stvar. Ovo je bio težak projekt. Moraš imati pravi balon, pravo vrijeme i pravu podršku… Bilo je vrlo teško i ne vjerujem da će ovo itko drugi ponoviti.’
Povijesni let balonom od uzleta preko prizemljenja na dnu Mameta, pa do uspješnog povratka na površinu trajao je oko 25 minuta.
Realizacija ovog zahtjevnog pothvata velika je reklama hrvatskom turizmu. Do sada neizveden i nezabilježen skok, uobličen je u jedinstveni video materijal kojime će izvanredne ljepote Hrvatske u kombinaciji s avanturističkim duhom pilota Trifonova dati aktivnom odmoru u Hrvatskoj sasvim novu dimenziju.
Za napomenuti je kako je jama Mamet duboka je 206 metara, oblika je obrnutog lijevka s impresivnim jamskim ulazom promjera oko šezdeset metara. Nalazi se iznad Obrovca na području Parka prirode Velebit. Prvi pisani podaci o njoj potječu iz 1929. godine, a prvo spuštanje do dna započelo je 5. srpnja 1968. godine kada je jama snimljena topografski i fotografski te je izrađen i nacrt koji se i danas koristi.