U Polikliniku Mešter 22. rujna stiže ugledni prim. dr. sc. Stjepan Balić, internist dijabetolog – endokrinolog koji se bavi problemima sa štitnjačom, nadbubrežnom žlijezdom, problemom rasta koji je vezan uz hormon rasta, a pomoći vam može i u terapiji šećerne bolesti tabletama ili inzulinskoj terapiji. Prim. dr. sc. Balić će u zadarskoj poliklinici Mešter primati pacijente s navedenim problemima, u svojoj ambulanti, koja će raditi od 10 sati, najmanje jedan put mjesečno.
Štitnjača je jedna od žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem koju nazivaju čuvaricom čitavog organizma. Nalazi se ispod grkljana i proizvodi hormone štitnjače koji reguliraju, između ostalog, tjelesnu temperaturu, metabolizam i rad srca. Stvari se mogu pogoršati kada štitnjača radi premalo ili previše. Kad smo pod stresom, malena žlijezda u obliku leptira prva nam javlja: odmori se, uspori. Ignorirajući te signale, prečesto narušavamo njeno zdravlje.
Prim. dr. sc. Balić odgovorio nam je na nekoliko najčešćih pitanja vezanih uz štitnjaču, a svi oni koji prepoznaju simptome koji ih dugoročno muče, mogu zakazati svoj termin u Poliklinici Mešter na broj telefona 023/309-065.
Što je presudno za zdravlje štitnjače?
Funkcija štitnjače je vezana i za morfološki i za imunološki nalaz tako da imamo stanja kada nalazimo u štitnjači čvorove koji mogu biti hormonalno aktivni i to vodi hipeaktivnosti štitnjače, hipertireozi, ili može biti jedno stanje difuzne promjene štitnjače koje može ići prema hipotireozi, odnosno smanjenom radu štitnjače.
Postoji i jedan imunološki poremećaj gdje dolazi do pojave antitijela, a to je tzv. Hashimotov tireoiditis.
Hormon štitnjače je značajan u organizmu, generalno u metabolizmu i može biti uzrokom niza senzacija i poremećaja.
Mogu li se poremećaji u radu štitnjače spriječiti?
Ne možemo sami utjecati na zdravlje štitnjače niti režimom prehrane niti ritmom načina života. Na žalost ne možemo djelovati na normalni rast štitnjače.
Koji su najčešći simptomi koji upućuju na to da kod liječnika provjerite rad štitnjače?
Intenzivnije lošije osjećanje koje traje duže vrijeme može upućivati na poremećeni rad štitnjače. Može to biti umor, depresija, uznemirenost, preskakanje srca, kod mlađih žena poremećaj ciklusa. Sve to mogu biti znakovi koji upozoravaju na povećan ili smanjen rad štitnjače, ali značajno je da to stanje mora duže trajati. Tada se treba javiti svom liječniku.
Kako primijetiti razliku povećanog odnosno smanjenog rada štitnjače?
Kod početnog stanja dominira osjećaj uznemirenosti, ubrzanog rada srca, može doći do gubitka tjelesne težine, a sve to upućuje na pojačan rad štitnjače. Umor, klonulost, suhoća kože, otok prstiju, opadanje kose pak može upućivati na smanjen rad štitnjače. No, i kod hipertireoze se može dogoditi pojačano opadanje kose.
Javljaju li se problemi sa štitnjačom češće kod žena ili muškaraca?
Češće je kod žena, no nije ni kod muškaraca rijetko stanje. Kod muškaraca je češće zastupljena hipertireoza, a kod žena hipotireoza.
Koje su procedure pri liječenju problema sa štitnjačom?
Treba doći na klinički pregled, procijeniti ima li smisla vaditi iz krvi hormone štitnjače. Treba napraviti ultrazvuk štitnjače koji može dijagnosticirati i karcinom. On u pravilu ne mora praviti teškoće i u uglavnom je izlječiv. Napravi se i skrining hormona, kontrola hormona. Nakon tog nalaza možemo ići s ultrazvukom i obradom antitijela…
Mnogi kažu da stres utječe na razvitak bolesti. Što možemo učiniti u borbi protiv stresa, odnosno kako poboljšati kvalitetu života?
Nema pravila da je stres okidač za rad štitnjače, mada u pravilu je. Što učiniti? Nema jasnog naputka što učiniti i kojim načinom, da bi izbjegli stres i spriječili poremećaje rada funkcije štitnjače.
Svi se problemi rješavaju medikamentima. Uznapredovala stanja zahtijevaju mirovanje u smislu aktivnosti. Nema potrebe bilo što upražnjavati, već jednostavno djelovati medikamentima i to donosi dobre rezultate. Ta se stanja liječe i zahvalna su terapijski, pa čim prije treba krenuti s terapijom koja nije agresivna, a rješava pacijenta tegoba zbog kojih se javio liječniku.
Cijeli razgovor s prim. dr. sc. Stjepanom Balićem poslušajte na radiju 057 u utorak 16. rujna u 12:30 sati u emisiji Korak do zdravlja.