Peti međunarodni festival paške čipke, pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske dr. Ive Josipovića i službeno je otvoren svečanom ceremonijom i pozdravnim govorom gradonačelnika Paga Željka Maržića.
Uz svečano otvaranje festivalskih izložbi iz Hrvatske i ostalih europskih zemalja, posjetitelje očekuje atraktivna modna revija s paškom čipkom u odjeći Nanin ormarun i koncert poznate operne dive Sandre Bagarić.
– Ovom manifestacijom grad Pag se predstavlja svijetu kao grad kulture i povijesti, koji u sebi krije vrijedno blago i odaje se priznanje čipkaricama sa zlatnim rukama, koje su svima nama ostavile neprocjenjivu baštinu, a koju nesebično želimo pokazati cijelom svijetu. Krenuli smo istinskim putem vrednovanja paške kulture.” – naglasio je gradonačelnik Maržić poručivši svima okupljenima da uživaju u gradu Pagu, povijesnim ulicama, kulturi i paškoj dobrodošlici.
Izaslanica Ministarstva kulture Vesna Jurić Bulatović odala je priznanje ovom mladom događaju s velikom budućnosti.
Vrhunac ovog četverodnevnog atraktivnog festivala, uz izložbe čipke, svakako je i nesvakidašnja modna revija Nanin ormarun, koja će prikazati korištenje paške čipke u modernoj odjeći, a na kojoj će posebna gošća i jedna od ambasadorica paške čipke biti i proslavljena operna pjevačica Sandra Bagarić. Revija će se održati u petak, 20. lipnja, na Trgu kralja Petra Krešimira IV., s početkom u 20.30 sati.
Na modnoj reviji naći će se i modeli čipkarice Mirjane Tkalčec, uključujući neprocjenjivi sako od paške čipke, u kojeg je uloženo 5 godina rada, a koji je za vrijeme izložbe u prijestolnici čipke, ruskoj Vologdi postao najvrijedniji predstavnik hrvatskog čipkarstva u svijetu. Mirjanina čipka oduševila je i arhitekta Isu Hayata pa je tako pašku čipku kao simbol tradicije ukomponirao u prvi japanski vrt u Rijeci. Na reviji će izlagati i Vesna Milković, vlasnica obiteljskog obrta Etno butik Mara, koja spaja tradicionalno i suvremeno, njegujući hrvatsku kulturnu baštinu kroz etno motive. Predstavit će liniju inspiriranu paškom čipkom te moderne krojeve s aplikacijom paške čipke.
UNESCO je pašku čipku proglasio nematerijalnom kulturnom baštinom te je paška čipka time donijela Hrvatskoj zasluženi naziv zemlje s najvećim brojem zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara u Europi.
„Posjetitelji prepoznaju kulturnu baštinu našega grada i njegov povijesni duh na svakom koraku, a ova je manifestacija samo još jedan, ali neizostavan faktor u ponudi Paga kao turističke destinacije kojom turistima želimo dodatno produbiti iskustvo boravka u našem gradu te istodobno prenijeti bogatstvo samoga kraja.” – zaključila je direktorica Turističke zajednice grada Paga Željka Miletić.