Turistička zajednica grada Nina u dogovoru sa Župnim uredom u Ninu poziva KUD-ove Zadarske regije da se pridružite folklornom nastupu na svetkovini Blagdana Gospe od Zečeva dana 26. svibnja 2014. (ponedjeljak) u predvečernjim satima.
Folklorni nastup obuhvaća dolazak u odori KUD-a, uključivanje u vjerničke svečanosti, pjevanje Marijanskih pjesama, plesanje kola ispred crkve i po trgovima uz pratnju cvitara, harmonike ili bez glazbene pratnje, ali nije predviđen scenski nastup. Folklorni nastup (kola i pjevanje) je moguć prije početka mise (do 18,00 sati), odnosno nakon završetka mise i procesijskog ophoda s čudotvornim kipom Gospe od Zečeva (iza 19,30 sati). Upravo na taj način u davnim vremenima su u folklornim odorama hodočasnici izražavali veselje i pridonosili značaju vjerničkog okupljanja, druženja i duhovnosti u Svetištu Gospe od Zečeva.
Jedan od ciljeva je oživljavanje nekadašnjih običaja koje su njegovali vjernici s područja nekadašnje ninske biskupije okupljajući se u najvećem Marijanskom svetištu Zadarskog kraja.
Decenijima je Nin zanemarivan kao grad, te je ista sudbina zadesila i svetište. Malo su poznata zbivanja u vezi Ukazanja, a pogotovo način čašćenja Nebeske majke u ninskom kraju. Ukazanje Gospe se po crkvenim zapisima vezuje uz 5. svibnja 1516. godine. Tada se Gospa u više navrata ukazala pastirici udovici Jeleni Grubišić. Biskup Juraj Divnić uslijed čudotvornih događaja potvrđenih od više vidjelaca prihvaća Gospino Ukazanje i utemeljuje zavjetni Blagdan Gospe od Zečeva koji se otada do danas svake godine slavi u ponedjeljak prije blagdana Uzašašća. Ukazanje se obilježava tri puta godišnje i to: dana 5. svibnja i 5. kolovoza kada se Gospin kip prenosi morem ili kopnom uz pratnju hodočasnika u njenu crkvu na otočić Zečevo – mjesto Ukazanja te se u poslijepodnevnim satima kip ponovno vraća u crkvu sv. Anselma, nekadašnju prvu katedralu u Hrvata i na Blagdan koji ove godine obilježavamo 26. svibnja.
Godine 1903. don Luka Jelić opisao je hodočašće Gospi od Zečeva gdje kaže da su hodočasnici iz Zadra i okolice bosi ili na karovima dolazili u Nin. Uz zapise o običajima dolaska s karovima opisuje vjernike u tradicijskim nošnjama i donosi podatke da se na Blagdan Gospe od Zečeva okupljalo u Ninu oko 8.000 vjernika. Pedesetogodišnji Ninjani još pamte dolazak velikog broja hodočasnika dan uoči Blagdana kada ih je svaka kuća primala na spavanje, a često su im domaćini ustupali vlastiti krevet. Tehnološki napredak umjesto da pridonosi oživljavanju tradicije, pridonosi otuđenju čovjeka od čovjeka i od iskonskih duhovnih potreba, stoga je Turistička zajednica Grada Nina, u cilju oživljavanja i očuvanja tradicije, pokrenula projekt okupljanja KUD-ova koji mogu hodočastiti Nebeskoj Majci, družiti se i malo zabaviti.
S današnjim je danom već oko 150 članova folklornih skupina prijavilo dolazak.