Svjetski dan sestrinstva obilježava se 12. svibnja. Ovogodišnja tema je Snaga sestrinstva kao izvor vitalnih resursa za zdravlje.
Medicinske sestre i tehničari Zadarske županije Svjetski dan sestrinstva obilježavaju na jedinstven način dodijeljivanjem odličja Zadarsko bijelo srce, svojim kolegicama i kolegama u znak zahvalnosti za doprinos u promociji sestrinstva i zdravlja u zajednici u kojoj žive i djeluju.
Zadarsko bijelo srce tradicionalno se izrađuje od paške čipke, te predstavlja jedinstven spoj međunarodnog i nacionalnog identiteta pripadnika sestrinske profesije.
Svjetski dan sestrinstva obilježit će se 12. svibnja.
Program 12. svibnja 2014.
18 h Sv. Misa u crkvi Sv. Ivana na Relji
19 h restoran Gastro na Relji dodjela odličja i svečani program
Dobitnici odličja Zadarsko bijelo srce 2014
1. U ime Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije – Meri Bobić, medicinska sestra na prijavno dojavnoj jedinici.
2. U ime Opće bolnice Zadar – Iva Zorić, prvostupnica sestrinstva, glavna sestra Odjela za transfuziologiju.
3. U ime Specijalne bolnice za ortopediju Biograd n/m – Mirjana Rogić, prvostupnica sestrinstva na Odjelu za fizijatriju i rehabilitaciju
4. U ime Dom za starije i nemoćne osobe u Zadru – Marijana Predovan, medicinska sestra u Domu
5. U ime Hrvatske komore medicinskih sestara Podružnice Zadarske županije – Meri Butić, medicinska sestra u privatnoj ambulanti dr. Antuna Zorana Savića
6. U ime Hrvatske komore primalja Podružno vijeće Zadar – Irena Marelja, primalja na odsjeku neonatologije
7. U ime Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara Zadar – Ljubica Wagner, medicinska sestra, sestra na Odjelu za fizijatriju i rehabilitaciju u Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd n/m i voditeljica glumačke skupine HKUMST
8. U ime Povjerenstva projekta Zadarsko bijelo srce – Ivana Gusar, diplomirana medicinska sestra, pomoćnik sanacijske upraviteljice, za sestrinstvo Opće bolnice Zadar
Dobitnici Zahvalnice
1. U ime Medicinske škole Ante Kuzmanić – Celestina Vuković, profesorica latinskog jezika
2. U ime Opće bolnice Zadar – medicinske sestre i tehničari Objedinjenog hitnog bolničkog prijema
3. U ime Povjerenstva projekta Zadarsko bijelo srce – Ivana Gusar, diplomirana medicinska sestra, pomoćnik sanacijske upraviteljice za sestrinstvo Opće bolnice Zadar.
12. svibnja 2014.
Sve je više dokaza, da primjereno obrazovani i motivirani djelatnici u zdravstvu su neophodni za zdravlje svjetske populacije. Pravičan pristup i dobra kvaliteta zdravstvene usluge ne može se postići bez adekvatnog broja primjereno obrazovanih medicinskih sestara.
To je razlog što je ICN odlučio i usredotočio se na medicinske sestre kao vitalni resurs za zdravlje a koji je uglavnom staračka radna snaga te jedan od najbitnijih vitalnih izvora za zdravlje svjetske populacije. Medicinske sestre su najveća skupina zdravstvenih djelatnika koji su najbliži i često jedini dostupni zdravstveni djelatnici. Imaju veliku odgovornost za poboljšanje zdravlja stanovništva i time doprinose u ostvarenju Milenijskih ciljeva razvoja.
Jaz između ponude i potražnje zdravstvenih radnika, utjecaj financijske krize, migracije i trajanje radnog vijeka medicinskih sestara su bitni alati za razumijevanje slike zdravstvenog tržišta rada i ovogodišnje IND teme:
Snaga sestrinstva kao izvor vitalnih resursa za zdravlje
Ovaj IND kit naglašava važnost planiranja radne snage u odnosu na sigurnost pacijenta i planiranje zdravstvene usluge u svrhu sigurnog radnog okruženja. Promjena opsega prakse i utjecaj nove tehnologije također su promijenili način na koji rade medicinske sestre.
Jasno je da postoji manjak skrbi u mnogim zemljama i samo dodavanje većeg broja medicinskih sestara nije rješenje za kvalitetnu skrb. Poboljšanje radnog okruženja je ključni aspekt poboljšanja sigurnosti pacijenta i kvalitetu zdravstvene skrbi.
Kroz ovaj IND Toolkit nadamo se da ćemo potaknuti medicinske sestre na „promjenu slike” i pokazati Vladama, poslodavcima i društvu da su sestre vitalni resurs za zdravlje. Bitno je da se medicinske sestre i svjetski čelnici usredototoče na globalnu staračku radnu snagu kao problem i ključni prioritet koji je potrebno riješiti da bi se postigla visoka kvaliteta zdravstvene usluge i bolje zdravlje za sve.
Obrazovana radna snaga + dobra radna okolina = visoka kvaliteta skrbi
Ova jednostavna jednadžba, temeljena na dokazima primjenji li se na globalnoj ili lokalnoj razini u zdravstvenom sustavu je od temeljne važnosti za razumijevanje sestrinstva kao vitalnog resursa zdravstvene skrbi.