ZADAR– Pažani su bili glavni protagonisti jučerašnje javne rasprave o izmjenama Županijskog prostornog plana.
Da su izrađivači plana iz zavoda za prostorno uređenje iz predloženih izmjena plana izbacili kanal Pag- Košljun prvi je primijetio zamjenik župana Božidar Longin. On je pitao ravnateljicu Nives Kozulić zbog čega je izbrisan iz Županijskog plana u kojem je do sada bio, a kada je dobio obrazloženje, onda je Longin zamjerio zašto to nije napisano i tekstualnom dijelu plana.
Jučer su interes prokopa Paškog kanala zatupao direktor tvrtke Moreuz iz Zagreba. Direktor Marko Kern s odvjetnicima i vijećnik, bivši dogradonačelnik Tino Herenda usprotivili su se brisanju kanal.
Direktor tvrtke Moreuz Kern je zaprijetio sudskom tužbom jer zbog brisanja Paškog kanala oni su, kazao je dovedeni u zabludu. Time im je nanesena šteta, tvrde oni, izravna od 10 milijuna eura, a indirektnu procjenjuju gubitak od 100 milijuna eura.
Kern je sa županijske govornice poručio kako izrađivači plana nisu tu da tumače, već primjenjuju zakon. Za njega očito ne važi činjenica zakonske zabrane fizičke diobe tog otoka, koji se, podsjetila je Kozulić, jedva spojio mostom s kopnom, kao i da nije prošla studija utjecaja na okoliš. Nju je naručio potencijalni investitor projekta proboja kanala dugog sedam kilometara, kako bi otvorio grad Pag prema Viru i otvorenom moru, uz niz marina, stotine hektara novoga građevinskog zemljišta itd.
Otkup zemljišta je već počeo, a tim se ugovorima, tvrde uz udruge Cvit soli već dvije godine bave u DORH-u. Oni su pozdravili brisanje kanala navodeći da od toga projekta nema financijske koristi.
I dok Herenda zagovara taj projekt zbog navodnog zapošljavanja, na Pagu se već godinama priča da je prokop kanala zbog izvoza kamena za Italiju.
Iz Dinjiške imaju drugi problem. Oni su se pobunili protiv pogona solana kojeg su izrađivači plana zadržali u najnovijem prijedlogu iako je solana ne radi, a vlasnik se ponaša kao da ne postoji. Štetu trpe samo stanovnici Dinjiške koji su osnovali udrugu koju vode utjecajni građani podrijetlom iz Dinjiške kako bi zaštitili svoju uvalu i život uz nju.
Istodobno u Ninu, gdje je određena jedna od transfer stanica, već je nastala pobuna naroda. Druga je u u Biogradu, a treća u Gračacu. Pag je još pod upitnikom mjesta.