Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek uručila je procesijski križ iz 14. stoljeća gvardijanu samostana sv. Frane Stipi Nosiću, čime se ovaj vrijedan artefakt, koji je ukraden s istog mjesta prije pola stoljeća, vraća svojoj izvornoj lokaciji. Zahvaljujući naporima pokojne zadarske profesorice Marijane Kovačević, koja je posvetila proučavanju križa svoj znanstveni rad pod nazivom „Ophodni križ – još jedan anžuvinski ex voto u Zadru?”, te uglednog profesora s prestižnog Sveučilišta u Cambridgeu, dr. Donala Coopera, koji je identificirao križ temeljem Kovačevićeve studije, procesijski križ ukraden 1974. godine pronađen je u Italiji.
Na svečanosti je sudjelovao Jere Dujić, sin pokojne profesorice Marijane Kovačević, ministrica kulture i turizma Nina Obuljen Koržinek, ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, predstavnik talijanske policije zapovjednik Alessandro Caprio, gradonačelnik La Spezie Pierluigi Peracchini te predstavnik obitelji Lia.
Ministrica Obuljen Koržinek izrazila je zadovoljstvo činjenicom da je jedno od najvrijednijih kulturnih dobara vraćeno zahvaljujući čvrstim znanstvenim dokazima i uskoj suradnji između talijanskih i hrvatskih institucija.
– Imamo čvrste znanstvene dokaze koji potvrđuju da je križ bio naručen upravo za ovu crkvu. Uz puno stručnog rada, ljubavi i posvećenosti poslu, ali i trunku ljudskosti, uspjeli smo križ vratiti na mjesto gdje je oduvijek i trebao pripadati. Iznimno je vrijedan jer ima likove svetaca vezane za povijest Zadra, naglasila je ministrica, dodajući da je obitelj Lia križ kupila legalnim putem te da su, čim su saznali da je ukraden, pokrenuli proceduru za njegov povratak. Zajedno s križem, ukradena i dva srebrna pozlaćena kaleža, relikvijar, izrezani inicijali iz antifonara i drugi predmeti.
Križ gotičke siluete visok je 56, a širok 31 cm. Uzdiže se na bakrenom tuljcu za nasađivanje s istaknutom ovećom jabukom ukrašenom koncentričnim nizovima geometrijskih ornamenata. U pravokutnim pločicama na stupu križa prikazani su likovi svetica u punoj visini figura. Iznad Raspeća je sv. Klara, a pod Raspećem, ispod polja u kojem je nekad stajala danas izgubljena pločica, nalazi se lamina s prikazom sv. Elizabete. U pentagonima na krajevima hasti prikazani su u vrhu sv. Mihovil koji probada zmaja, a u dnu poklekli sv. Franjo, na lijevom je peterokutu antene prikaz sv. Ante Padovanskog, a desno sv. Ludovika. Upravo na pločici s prikazom sv. Ludovika vidIjiva je dosad neuočena sićušna figura poklekle donatorice u dugoj i bogato nabranoj haljini s dugom pokrivačom na glavi (ili s dugom raspuštenom kosom).
Kovačević udahnula je život u priču o križu tako što ga je smjestila u povijesno okruženje, identificirajući naručiteljicu kraljicu Elizabetu Kotromanić, istovremeno i naručiteljicu škrinje sv. Šime. Otkriće koje je potom uslijedilo bilo je djelo uglednog profesora s Cambridgea, dr. Donala Coopera. Nakon identifikacije, otkriveno je da je križ 1975. godine, nesvjestan njegove krađe, kupio Amadeo Lia, priznati talijanski kolekcionar srednjovjekovnih umjetnina, na aukciji u Sothebysu u Londonu. Križ je godinama bio čuvan u njegovom domu, sve dok 1996. godine nije doniran Gradskom muzeju u La Speziji, koji nosi njegovo ime. Nakon više od godinu dana, proces povratka križa u Zadar konačno je završen.
Jednog od najljepših zlatarskih radova hrvatske srednjovjekovne baštine u Hrvatsku je službeno vratio hrvatski veleposlanik u Italiji Jasen Mesić.