Don Nedjeljko Ivanov je prvi svećenik u Hrvatskoj koji je prema crvenom kanonu osuđen za pedofiliju.
Nakon nepune dvije godine, od kada su žrtve izašle u javnost sa svjedočenjem o spolno nedopustivom ponašanju don Ivanova dok je bio svećenik u Bibinjama, donesena je takva presuda.
Koju je kaznu dobio don Ivanov to danas nije želio otkriti sudski vikar Zdravko Katuša na konferenciji za novinare. -O detaljima kazne ja vam ne mogu govoriti, više puta je ponovio sudski vikar na inzistiranje novinara da dođu do konkretne informacije.
Novinari nisu od njega dobili odgovor niti na pitanje o sadržaju pisma kojeg je nadbiskup Želimir Puljić poslao trojici svjedoka.
Zadarski nadbiskup danas nije došao na konferenciju za novinare na kojoj su zadarski novinari bili uskraćeni za niz odgovora iz života Nadbiskupije, što je bila tema konferencije za novinare.
Don Katuša je tek rekao kako ih je nadbiskup o svemu obavijestio ove srijede te je za njih slučaj završen, mada je dekret poslan Kongregaciju za nauk vjere u Vatikan na ovjeru.
Doznalo se tek da je don Ivanov i dalje u Svećeničkom domu, a don Katuša je uputio novinare da se o mogućim kaznama informiraju u crkvenom kanonu. O paralelnom civilnom procesu, iako ga je sudski vikar spominjao, don Katuša je rekao kako Crkva nema nikakve informacije.
Novinari su naknadno doznali kako je kazneni postupak protiv don Ivanova obustavljen jer je ušao u zastaru nakon što je od događanja prošlo više od 15 godina. Od zamjenika Županijskog državnog odvjetnika Slobodana Denone su dobili informaciju kako u Kaznenom zakonu nema djela pedofilije, već nedopustivih bludnih radnji za koje je predviđena najveća kazna od pet godina zatvora.
1. Svi znate kako je početkom veljače 2012. na TV je nastupio svjedok koji je govorio o tomu da ga je zlostavljao župnik u Bibinjama. Za vrijeme svog boravka u New Yorku, u veljači 2012., nadbiskupu je došao jedan drugi svjedok te izjavio da je i on doživio zlostavljanje u Bibinjama. Po povratku u Zadar Nadbiskupu se najavio još jedan svjedok koji je naveo istu problematiku.
2. Nadbiskup je nakon konzultacije s Nuncijem u Zagrebu početkom ožujka 2012. slučaj prijavio na Kongregaciju za nauk vjere, te nakon prikupljenih i drugih svjedočanstava, materijal uputio na istu Kongregaciju.
3. Osumnjičeni don Nedjeljko je nakon toga suočen i izvješćen o započetom procesu. Nadbiskup mu je izdao određene sankcije i zabrane dok proces traje. O slučaju je izviješćena i policija koja je također tih dana saslušala osumnjičenog i prikupljala svjedočanstva. No, kako su to dva odvojena procesa, crkveno sudište ne zna tko su svjedoci na svjetovnom sudištu, kao što ni civilno sudište ne zna tko su svjedoci na crkvenom sudištu.
4. Kongregacija je nakon pregleda pristiglih svjedočanstava, u svibnju 2012. ovlastila zadarskog Nadbiskupa neka osumnjičenom dadne mogućnost obrane osobno ili preko crkvenog odvjetnika. Uz to je odredila neka se uz pomoć crkvenih sudaca (delegata i dvojice prisjednika) još jednom vrjednuju svi argumenti optužbe i obrane, te provede upravno kazneni postupak i donese odluka u duhu odredbi kanona 1342-1350.
5. Proučivši pozorno sve argumente kažnjivih djela koji se odnose na kan 1395, § 2 i kan. 1387, sudci su došli do zaključka da su u spomenutom slučaju sadržani bitni elementi kažnjivog djela, a to je izvanjski prekršaj zakona i zapovijedi, te ustanovili veliku moralnu odgovornost počinitelja prekršaja.
6. Imajući sve to u vidu proveden je u studenom 2013. upravno-kazneni postupak protiv don Nedjeljka Ivanova, te donesena odluka o izricanju kazne za počinjena kažnjiva djela. To je sve osumnjičenom priopćeno, a dekret s obrazloženjem poslanje na Kongregaciju na Nauk vjere na dodatnu ovjeru.
7. Svojevremeno je o ovom slučaju izviješćena policija u Zadru koja je saslušala osumnjičenog. Sada u duhu Kaznenog zakona RH, od 1. siječnja 2013. (čl. 204, st. 4) prijavljena je nadležnim organima odluka o izricanju kazni za spomenuto kazneno djelo. Ovim je u duhu navedenih smjernica Kongregacije za nauk vjere ovaj slučaj završen.