Iako je Zakonom o zdravstvenom osiguranju predviđeno izdvajanje HZZO-a iz riznice od 2015., potpredsjednica Vlade Milanka Opačić rekla je da se to mora učiniti već do 1. srpnja ove godine. Ali premijer Zoran Milanović, doznajemo, smatra da se ne može ni toliko čekati.
Hitan postupak
– Premijer je u četvrtak zatražio da se izdvajanje HZZO-a iz riznice provede hitno, u roku dva mjeseca – rekao nam je dobro upućeni sugovornik.
Naši izvori tvrde da premijer neće smijeniti ministra Rajka Ostojića, iako je nezadovoljan stanjem u zdravstvu.
Odluka o izdvajanju HZZO-a potvrđuje kako premijer više ne vjeruje da ministar zdravlja može dovesti u red sustav koji i dalje gomila gubitke usprkos sanaciji koju je Vlada provela lani.
Ljetos je Ministarstvo financija osiguralo 3,3 milijarde kuna za pokrivanje manjka u zdravstvu, a bolnice su u međuvremenu napravile više od milijardu kuna novih gubitaka.
Za takvu situaciju, kako smo čuli, u Vladi krive i ministra Ostojića koji se mjesecima hvalio masterplanom za bolnice, a onda je cijelu reformu sveo na spajanje nekoliko lokalnih bolnica.
– Moramo napraviti reda u zdravstvu, to nam je danas najveći problem. Slažem se da je puno teže uvesti red u zdravstvo nego u financije, gdje je dovoljno imati političku podršku i biti čvrst u provođenju zakona i rezultati će se brzo vidjeti. U zdravstvu to ne ide tako brzo, ali više ne možemo čekati. Idemo van s HZZO-om, tu treba uvesti reda i kontrolu troškova – kaže naš sugovornik iz Vlade.
Izdvajanjem HZZO-a iz Državne riznice i ministar zdravlja gubi nadzor nad tom institucijom koja će godišnje raspolagati s najmanje 16,5 milijardi kuna, koliko prikupi od zdravstvenih doprinosa.
Ravnatelj Varga i ministar Ostojić od početka su imali različit pristup zdravstvenom sustavu, zbog čega su se više puta i sukobili.
Zbog činjenice da je potpredsjednik SDP-a i moćan u zagrebačkoj organizaciji stranke, Ostojić je imao stabilno mjesto u Vladi. Varga nije stranački dužnosnik, ali upućeni tvrde da mu je ravnateljski položaj bio čvrst zahvaljujući tome što uživa povjerenje premijera.
Nakon što je Ostojić krahirao na zagrebačkim izborima, a stanje u zdravstvu se nastavilo pogoršavati, odnos snaga se promijenio u korist Varge. Zadnjih mjeseci u Vladi su počeli sve više slušati savjete ravnatelja HZZO-a, što je zasmetalo ministru zdravlja.
Naši izvori kažu da je potpredsjednica Vlade Milanka Opačić na sastanke koordinacije koju ona vodi počela redovito pozivati Vargu, iako je član te koordinacije i Ostojić.
Slučaj ravnatelj
– Kada je vidio da tamo dolazi ravnatelj HZZO-a, ministar zdravlja je prestao dolaziti – potvrđuje jedan od članova te koordinacije.
U Vladi smo čuli kako o Ostojiću sada govore da je postao ministar ravnatelja bolnica. Na taj način aludira se na njegov zaštitnički stav prema ravnateljima koji su dobrim dijelom krivi za gubitke zdravstva.
– Ravnatelj HZZO-a želio je riješiti neke probleme s ravnateljem Rebra Zlatkom Giljevićem, pa ga je pozvao na sastanak. Ali u zakazanom terminu na sastanak je umjesto njega došao zamjenik minista zdravlja Marijan Cesarek. Giljević se nije udostojio doći – prepričava naš sugovornik događaj koji pokazuje bahatost bolničkih ravnatelja.
Postupak izdvajanja HZZO-a iz Državne riznice mogao bi biti brzo obavljen. To znači da će Vlada provesti još jedan rebalans jer prihodi od zdravstvenih doprinosa više neće ići u proračun, nego na račun HZZO-a.