U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu izvršena je službena primopredaja procesijskog ophodnog križa iz XIV. stoljeća, iznimno vrijednog kulturnog dobra koje je nakon pola stoljeća iz Talijanske Republike vraćen u Republiku Hrvatsku.
Ministrica kulture i medija dr.sc. Nina Obuljen Koržinek izrazila je veliku zahvalnost svima uključenima u taj zahtjevni i dugotrajni proces povrata, a posebno obitelji Lia u čijem se privatnom vlasništvu nalazio križ. Kolekcionar Amadeo Lia ga je naime kupio putem aukcijske kuće u Londonu za što obitelj posjeduje zakonite dokumente o vlasništvu.
Procesijski ophodni križ iz XIV. stoljeća otuđen tijekom pljačke iz riznice franjevačkog samostana sv. Frane u Zadru prije gotovo 50 godina, a u talijanskom gradu La Spezia otkrio ga je 2009. dr.sc. Donal Cooper, medievalist, profesor sa Sveučilišta Cambridge. Pri tom dugotrajnom i zahtjevnom procesu restitucije posebne su napore uložili konzervatori Uprave za zaštitu kulturne baštine i Konzervatorskog odjela u Zadru, pravne službe Ministarstva kulture i medija u kontinuiranoj suradnji sa Službom organiziranog kriminaliteta Ministarstva unutarnjih poslova.
Riječ o srebrnom emajliranom i pozlaćenom ophodnom križu čiji složeni ikonografski program svjedoči da je izvorno naručen za zadarski samostan sv. Frane i to autoru škrinje svetoga Šimuna, najznačajnijem gotičkom zlataru Franji Antonijevu iz Milana. „Križ je vrlo vjerojatno nastao u Zadru što nedvojbeno potvrđuje brojnost na njemu prikazanih zadarskih zaštitnika te je među najznačajnijim umjetninama prosperitetnog anžuvinskog razdoblja zadarske srednjovjekovne povijesti”, rekla je voditeljica službe za pokretnu, etnografsku i nematerijalnu baštinu Ministarstva Tatjana Horvatić.
Istaknula je posebnu zanimljivost, pojavu ženskog lika uz svetog Ludovika, za kojeg se smatra da je lik donatorice, odnosno da je križ narudžba same kraljice Elizabete Kotromanić, kćeri bana Stjepana II Kotromanića i žene anžuvinskog kralja Ludovika Velikog.
Ministar vanjskih i europskih poslova dr. sc. Gordan Grlić Radman, istaknuo je kako je povrat kulturnog dobra, koje će se nakon gotovo pola stoljeća vratiti u franjevački samostan sv. Frane u Zadru, još jedan dokaz intenzivnih, prijateljskih i dobrosusjedskih odnosa Hrvatske i Italije.
Provincijal Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri fra Tomislav Šanko za Narod.hr rekao je kako je uz križ 1974. godine bilo ukradeno i tridesetak predmeta od kojih je bilo dvadesetak minijatura izvedenih na pergameni, uz to je još bio i jedan drugi gotički križ te drugi predmeti. “Pljačka je bila dobro izvedena, tada je bila olujna noć, a mi nismo u to vrijeme raspolagali tako dobrim tehničkim sredstvima kojima bi se mogli zaštititi u tim okolnostima”, rekao je.
Proces zahtijevanja križa traje već duže vrijeme, još od bivšeg provincijala fra Joze Sopte koji je pokrenuo zahtjev za povrat križa i osobno išao u La Speziju. Prošli provincijal fra Andrija Bilokapić je stupio u kontakt s Interpolom, a posebice je bio aktivan sadašnji gvardijan fra Stipe Nosić u posljednjih godinu dana, otkad mu i traje mandat.
Autor križa je Franjo iz Milana, majstor koji je izradio i škrinju Svetog Šime. Zasigurno je križ franjevcima darovala kraljica Elizabeta Kotromanić prilikom potpisa Zadarskog mira. Ona je kasnije Zadru darovala i škrinju svetog Šime, na kojoj su prikazi kraljeva svečanog ulaska u Zadar, prigodom potpisa tog mirovnog sporazuma.
Nakon preostalih pravnih i tehničkih formalnosti križ će 4. kolovoza 2023. biti vraćen Franjevačkom samostanu. Kao i prije krađe, bit će dostupan posjetiteljima.