Sindikat zaposlenika u hrvatskom školstvu “Preporod” organizira potpisivanje peticije u školama kojom će zaposlenici zatražiti od predsjednika Vlade Zorana Milanovića da smijeni ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića, rekao je danas na konferenciji za novinare predsjednik sindikata “Preporod” Željko Stipić.
Stipić je ocijenio da će, “ako bude prikupljeno puno potpisa, a predsjednik Vlade ne smijeni ministra Jovanovića, javnosti i zaposlenima u školama biti poslana jasna poruka da iza svih pogrešnih i štetnih ministrovih odluka, višestrukih zakidanja na plaćama i neisplati materijalnih prava stoje premijer Zoran Milanović i Vlada.”
Peticija naziva “Mijenjajte ga!” moći će se do kraja tjedna potpisati u svim osnovnim i srednjim školama, a Stipić je istaknuo da u “Preporodu” očekuju potporu i iz drugih sindikata, to jest da je ministar Jovanović “uspio” poboljšati njihovu suradnju i komunikaciju.
Stipić je ocijenio da su zaposlenici u školama nezadovoljni radom resornog ministra, da su plaće među javnim službama smanjene samo učiteljima i nastavnicima, da su im u povodu jednodnevnog štrajka bile upućivane uvrede, a da se sada plaće ponovno umanjuju, da se ne isplaćuju jubilarne nagrade i troškovi prijevoza te da ministar izaziva nezadovoljstvo i bijes zaposlenika.
Naglašavajući da je većem dijelu zaposlenih zbog propusta u izračunu proračunskih sredstava umanjena plaća za studeni, Stipić je rekao da je učitelje i nastavnike zaprepastila Jovanovićeva izjava kojom se zbog umanjenja plaće ispričao svom stranačkom kolegi i ministru financija Slavku Liniću, a ne onima koji su najizravnije pogođeni njegovim propustom.
Smatra da je odlaganje isplate putnih troškova zaposlenima u osnovim školama propust ministra Jovanovića te da se on pokušavao opravdavati s više uvredljivih izjava.
Priznao je, ocjenjuje Stipić, kršenje važećeg kolektivnog ugovora kojim se prijevoz isplaćuje unaprijed, do zadnjeg dana u mjesecu za idući mjesec, kazavši da se prijevoz ionako isplaćuje s plaćom, sredinom mjeseca.
U sindikatu mu zamjeraju i što je izjavio da od 20. prosinca do 13. siječnja u školi vjerojatno neće biti ni jednog učitelja, što, ističe Stipić, nije istina.
Kako se ministar Jovanović nije na Vladi založio da se troškovi prijevoza za prosinac isplate iz proračunske pričuve te kako je nizom izjava svjesno minorizirao značaj tog važnog problema, ali i zbog njegovih brojnih propusta i uvredljivih izjava na račun učitelja i nastavnika u dvije godine njegova mandata, sindikat Preporod organizira potpisivanje peticije kojom će zatražiti njegovu smjenu, zaključio je Stipić.
Jovanović: Neću dati ostavku
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović izjavio je danas da neće dati ostavku te da su navodi predsjednika Sindikata zaposlenika u hrvatskome školstvu “Preporod” Željka Stipića na kojima temelji traženje njegove ostavke “neutemeljeni i lažljivi”.
Ministar Jovanović je pak svoju je ocjenu o Stipićevim izjavama potkrijepio i argumentom da je u 2012. godini za troškove prijevoza učitelja isplaćano 231 milijun kuna, a ove godine bit će isplaćeno 238 milijuna kuna.
Kad je pak riječ o Stipićevim izjavama da se ministar zbog kašnjenja isplate troškova prijevoza učiteljima ispričao svome stranačkom kolegi, a ne učiteljima, ministar Jovanović ponovio je svoju ispriku učiteljima zbog toga kašnjenja i dodao da je “ministar financija Slavko Linić jedini koji se ima pravo ljutiti se na njega”. Jer, dodao je, zbog odluka koje je donio u prošloj godine, “učenici i nastavnici dobili su više nego da je poslušao svoga stranačkog kolegu”.
Jovanović je ocijenio da je tijekom dvije godine obnašanja ministarske dužnosti “osigurao da obrazovanje bude dostupnije svim učenicima i studentima u Hrvatskoj, da je uveden niz novosti koje su podigle kvalitetu obrazovanja, uveden je red u sustav i učinkovito raspolažemo resursima koji su nam na raspolaganju.
Zato, zaključio je Jovanović, “smatram da svoj posao radim kvalitetno i da ću jednako uspješno i u iduće dvije godine nastaviti raditi svoj posao, a gospodin Stipić može u ime svoga sindikata tražiti što želi”.
Ribić: Vlada uzima znanosti i obrazovanju
Predsjednik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić optužio je danas Vladu da nesposobnost pokretanja gospodarskog rasta, koji je jedni pravi izlaz iz krize, nadomješta daljnjim osiromašivanjem sustava znanosti i obrazovanja.
Ribić je novinarima rekao da Vlada otkazuje Kolektivni ugovor (KU) za znanost i visokom obrazovanju jer je odgovorna jedino prema kreditorima, pa godinama gura politiku financijske konsolidacije na štetu interesa građana, umjesto da se fokusira na gospodarski rast.
Vlada je odlučila otkazati KU 12. prosinca s obrazloženjem da sindikat ne pristaje na brisanje svih odredbi iz kolektivnih ugovora koje su već utvrđene Temeljnim kolektivnim ugovorom za javne službe. Također je, kaže Ribić, ustvrdila da sindikat ne pristaje na odredbe o poslovima zaposlenika u znanstveno-nastavnom zvanju, o veličini nastavnih grupa, o plaćanju troškova na poslijediplomskim doktorskim studijima i o posebnim uvjetima rada.
Zgroženi smo činjenicom da Ministarstvo znanosti, obrazovanje i sporta šalje Vladi pismo u kojem je obmanjuje da sindikat ne pristaju na te odredbe, kazao je Ribić. Većinu tih odredbi sindikat je, prema Ribiću, nevoljko prihvatio iako time njegovi članovi mogu izgubiti niz prava.
Jedina prava kojih se ne želimo odreći su dodaci od 15 posto za doktorat, te plaćanje školarine za asistente jer su to prava koje smo stekli prije potpisivanja Temeljnog koletivnog ugovara i koja vrijede isključivo za naš sustav, kazao je Ribić.
Suludo je ukidanje prava na školarinu asistenata koji su u radnom odnosu, a koja iznosi njihovu godišnju plaću, poručio je. Objašnjenje da će se to riješiti Zakonom o radu Ribiću nije prihvatljivo.
Nakon otkazivanja KU-a predstoji proces mirenja sindikata i Vlade, a na pitanje novinara hoće li posegnuti za štrajkom Ribić je odgovorio da će o tome odlučiti sidikalna tijela.
Ribić je također komentirao nedavni gospodarski forum HDZ-a rekavši da se najavljena ekonomska politika najjače oporbene stranke gotovo ne razlikuje od vladajuće politike, jer je i HDZ-ovcima u prvom planu financijska konsolidacija, odnosno odgovornost prema kreditoru, a ne prema hrvatskim građanima.