U Međunarodni centar za podvodnu arheologiju dopremljeno je sidro od pola tone s trgovačkog broda potopljenog kod otočića Gnalić u biogradskom arhipelagu.
Sidro je bilo izloženo ispred Zavičajnog muzeja Biogradu, a zub mora i vremena na njemu je ostavio duboke tragove, koji će stručnjaci iz zadarskog centra, nastojati ukloniti i sidro iz 16. stoljeća pokušati vratiti u vrijeme kada je izrađeno.
Pratilo smo akciju skidanja sidra u dvorištu Međunarodnog centra.
Sidro je samo jedan od dragocjenih nalaza s mjesta potonulog broda.
Brodolom kod otočića Gnalića službeno je evidentiran 1967. godine, a do 1973. provedeno je pet kraćih zaštitnih akcija prilikom kojih su izvađeni najatraktivniji površinski nalazi. Brodolom se dogodio 1583. godine. Predmeti pronađeni na olupini pripadaju brodskoj opremi (topovi, sidra, užad, pomorski šestar i dr.) i teretu koji se sastojao od gotovih proizvoda (svijećnjaci, tekstil, stakleno posuđe, stakla za prozore i ogledala, naprsci, pribadače, britve, naočale i dr.), polufabrikata i sirovina (mjedeni lim i žica, pocinčani lim, kositar, olovno bjelilo, cinober i dr.). Posebnost brodoloma očituje se u činjenici da se na njemu nalazilo 5.000 okruglih brodskih stakala koja je u Veneciji naručio turski Sultan Murat III kako bi obnovio svoj harem koji je nastradao u velikom požaru. Prva podmorska istraživačka kampanja nakon 40 godina, provedena je polovicom ove godine, a sudjelovali su stručnjaci iz cijelog svijeta.
Voditelji podmorske istraživačke kampanje bili su doc. dr. sc. Irena Radić Rossi (Sveučilište u Zadru) i prof. dr. sc. Filipe Castro (Sveučilište Texas A&M), dok se rad u Zavičajnom muzeju odvijao pod vodstvom njegovog ravnatelja Draženka Samardžića i konzervatora Petera Fixa (Sveučilište Texas A&M).