Hrvatska je u pregovorima da se na našem teritoriju prekrcavaju kemikalije za proizvodnju kemijskog oružja, zaplijenjene u Siriji, što je posao koji u ovom trenutku ni jedna mediteranska zemlja nije spremna prihvatiti bez pogovora – obznanio je u utorak premijer Zoran Milanović u Iki pokraj Opatije.
– Ovih se dana u Europi, a i općenito u svijetu, donosi odluka o transportu prekursora. To nisu bojni otrovi. Prevozit će ga se na konačno uništavanje, vjerojatno negdje na Atlantiku, u organizaciji američke vojske. Ta se sredstva moraju negdje prekrcati, prema tome, u ovom trenutku u tijeku su konzultacije s čitavim Mediteranom. Mi sudjelujemo u tome i čut ćemo još što o tome misli hrvatska javnost. Znamo da je riječ o projektu niskog rizika, ali mislim da ljudi moraju imati sve informacije.
U ovome trenutku još nema odgovora. Vidjeli smo što se događalo u Albaniji prije tjedan dana, prema tome, moram to preventivno reći, pozivam na javnu raspravu. Možemo sudjelovati u jednom plemenitom projektu, isto tako i ne moramo, ali hrvatska javnost to mora znati – kazao je Milanović.
Nitko nas neće prisiliti
Na pitanje koju bi korist Hrvatska imala da ustupi teritorij za prekrcaj kemikalija, premijer je odgovorio – trenutno nikakvu.
– Hrvatska je članica UN-a, NATO-a i EU-a, zemlja koja želi mir u svijetu, i trebamo samo izvagati postoje li rizici za Hrvatsku i ima li za nju koristi. Nitko nas ni na što neće prisiliti, trebamo sami izvagati želimo li to učiniti – rekao je Milanović.
Odlučno albansko “ne” nakani SAD-a da u toj zemlji uništi više od 1300 tona sarina iz Sirije, najopasnijeg bojnog otrova, dovelo je u pitanje planove Washingtona. Amerikance su odbile i druge zemlje poput Turske, Jordana i Norveške.
– O uništenju sirijskoga kemijskog arsenala odlučeno je na temelju zajedničkog rusko-američkog plana za smirivanje stanja u toj zemlji – rekao je za “Slobodnu Dalmaciju” Vladimir Jevsejev, jedan od ruskih autoriteta za kemijsko naoružanje.
– Proces uništavanja je složen i svodi se na samo dvije metode – kemijsku neutralizaciju ili spaljivanje na temperaturama od nekoliko tisuća Celzijevih stupnjeva. Oba su procesa opasna. Također, opasan je i transport, odnosno prekrcaj kemijskog oružja, posebno onoga iz Sirije koji se nalazi u kontejnerima i spremnicima starima više desetljeća.
Kako Amerikanci mogu jamčiti hrvatskim vlastima da sirijski spremnici nemaju pukotine koje se u transportu ili prekrcaju neće dodatno raširiti? Doista ne vidim kako osigurati stopostotnu sigurnost u prekrcaju sirijskog kemijskog oružja u nekoj od hrvatskih ili europskih luka. Nikako ne savjetujem ni kratkotrajno zadržavanje kemijskog naoružanja Assadova režima na hrvatskom tlu, a kamoli rizičan i dugotrajan prekrcaj – smatra Jevsejev, stručnjak koji je radio na nizu planova o neutralizaciji viška bojnih otrova u Rusiji.