Europska komisija kaznila je osam međunarodnih financijskih institucija novčanim kaznama od ukupno 1,7 milijardi eura zbog namještanja referentnih globalnih kamatnih stopa euribora te libora za japanski jen.
Riječ je o bankama Royal Bank of Scotland (RBS), Barclays, UBS, Deutsche Bank, Societe Generale, JP Morgan i Citibank, te brokerskoj tvrtci RP Martin.
Četiri institucije sudjelovale su u kartelu koji se odnosio na izvedenicu kamatne stope za euro, dok ih je njih šest sudjelovalo u jednom ili više bilateralnih kartela koji se odnose ne izvedenice kamatnih stopa denominiranih u jenima.
Karteli su djelovali na tržištima za izvedenice kamatnih stopa, što su financijski proizvodi kojima se banke i kompanije koriste za upravljanje rizicima fluktuacije kamatnih stopa. Tim se proizvodima trguje diljem svijeta i njihova je uloga ključna u globalnoj ekonomiji, navodi se u priopćenju.
Deutsche Bank je sudjelovao u manipulacijama kamatnim stopama na oba tržišta i kažnjen je najvećom kaznom, od 725,36 milijuna eura. Societe Generale platit će kaznu od 446 milijuna eura, a RBS od 391 milijun. JPMorgan dobio je kaznu od 79,9 milijuna a Citi od 70 milijuna eura, dok će RP Martin platiti 247.000 eura. Barclays i UBS pošteđene su financijskih kazni jer su otkrile postojanje kartela.
Banke koje se još nisu nagodile oko kazni, ali su pod istragom su HSBC i Credit Agricole, kao i JPMorgan, koji je prihvatio kaznu za manipulacije samo na jednom tržištu.
Komisija je ocijenila šokantnim što su konkurentske banke sudjelovale u tajnim sporazumima.