Policijski podaci govore da je godišnje u Hrvatskoj seksualno zlostavljano 30-ak djece, a pretpostavlja se da je taj broj tri do pet puta veći, rečeno je danas na konferenciji za novinare u povodu Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece koji se obilježava 19. studenog.
Ravnatelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak, zaslužan i za projekt izrade web-stranice www.nestaladjeca.hr koja je danas puštena u rad, rekao je kako upravo statistika prema kojoj godišnje 800 djece pobjegne iz institucija, a oko 600 iz obiteljskih domova, dovodi do potrebe postojanja takve stranice. Upravo su ta djeca najviše pod rizikom, ne mogu naći novac te su podložni da se nad njima izvrše kaznena djela, upozorio je Ramljak.
Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić upozorila je da bi ulaskom Hrvatske u EU statistika vezana uz djecu mogla biti još gora, odnosno da bi se mogli povećati problemi, posebice vezani za migraciju djece, odlaske od kuće te bi se na taj način povećala izloženost djece većim rizicima. Izuzetno je važno odrasle naučiti da ne budu oni ti koji će činiti nasilje prema djeci, rekla je Jelavić, ustvrdivši kako se mnogi roditelji još koriste zaušnicom kao odgojnom metodom te upozorila da je kažnjavanje zabranjeno, ali rašireno.
Konferenciju na temu “116 brojevi u funkciji zaštiti djece u RH” organizirale su udruge Hrabri telefon, Podrška žrtvama i svjedocima i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu.
Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece nastao je na inicijativu Fundacije svjetskog samita žena iz 2000. u cilju stvaranja kulture prevencije diljem svijeta poticanjem vlada i društvenih organizacija na aktivnije uključivanje u zaštitu djece. Ured pravobraniteljice za djecu u Hrvatskoj 2007. pridružio se toj kampanji tako što organizira susrete s djecom, stručne rasprave, šalje medijske poruke, objavljuje publikacije za djecu i odrasle te zagovara kulturu prevencije u društvu.