Imate li kuću veličine 80 kvadrata, investirajte 150.000 kuna u solarnu elektranu na krovu, uloženo će vam se vratiti prodajom proizvedene struje za sedam godina, a u narednih sedam još ćete i zaraditi 150.000 kuna! Računica je to koja je privukla mnoge vlasnike kuća u sunčanom djelu Hrvatske, koji su se uz mnogo promišljanja i vaganja gore navedenih cifri, odlučili na obnovljiv izvor sunčane energije. No, što je pošlo po zlu?
Na ruku ovoj računici ide i direktiva Europske unije koju je preuzela i Hrvatska – do 2020. godine potrebno je smanjiti 20 posto stakleničkih plinova te implementirati 20 posto obnovljivih izvora energije (OIE) u ukupnoj neposrednoj potrošnji. Do te iste 2020. godine u Europskoj uniji treba podignuti OIE s 8,5 posto na 20 posto, od čega 12 posto udjela mora biti od sunčane energije preko fotonaponskih solarnih elektrana.
U Hrvatskoj, zemlji koja obiluje sunčanim satima ovog trenutka od 14 posto potrošene energije koja nastaje iz OIE, većinu čine velike hidroelektrane izgrađene u prošlosti, dok je udio iz drugih obnovljivih izvora energije manji od dva posto, a udio iskorištene solarne energije računa se u promilima i iznosi 0,001 posto, piše Slobodna Dalmacija.
I opet birokratska prepreka!
Uglavnom, jako smo daleko od preuzete obveze od 20 posto OIE do 2020. godine, iako bi se sve to moglo nadomjestiti proizvodnjom iz – solarnih fotonaponskih elektrana. No, plan o isplativoj investiciji i zaradi je zapeo! Pogađate razlog? Birokratska prepreka kod ulaganja u solarne elektrane.
Navedeni povrat investicije za sedam godina probudio je velik interes građana i poduzetnika da ulože u tehnologiju koja je isplativa i državi dugoročno značajna. Pokrenut je niz procesa od projektiranja do izvođenja, mjerenja i ispitivanja te puštanja u pogon solarnih elektrana.
Godišnja dopuštena kvota potrošena za 30 dana
”Nažalost, već početkom ove godine, taj je novi energetski koncept Vlade doživio značajnu stagnaciju i stotine tvrtki ostale su bez posla nakon službenog priopćenja HROTE (Hrvatski operator tržišta energije) da se propisana kvota za integrirane solarne elektrane na krovovima od 15 MW za 2013. godinu potrošila prije negoli je godina i započela. Cijela godišnja kvota potrošena je za manje od 30 dana! Investitori su zbunjeni, ne znaju da li nastaviti s projektiranjem i svi su u stanju iščekivanja što će donijeti novi Tarifni sustav za proizvodnju električne energije iz OIE koji bi trebao izaći 31. listopada, a propisat će poticajnu cijenu i dozvoljene kvote za 2014. godinu”, rekao je Darko Angebrandt, dipl. ing. elektrotehnike.
Ukinite ograničenje
”Kako je trenutačno u HROTE više od 500 zahtjeva s više od 30 MW nepotpisanih ugovora, ako Vlada i Ministarstvo gospodarstva ne donesu značajniji zaokret u definiranju kvota, i one za iduću godinu planut će u nekoliko dana. Proces izgradnje solarnih elektrana i dalje će stagnirati, izostat će otvaranje novih radnih mjesta.
Bilo bi dobro da Ministarstvo gospodarstva razmisli ili o ukidanju kvota za solarne elektrane snage do 30 kW ili da ispunjenje kvota kontrolira prema realiziranim i puštenim elektranama u pogon, a ne prema podnesenim zahtjevima, što otvara prostor špekulantima”, objasnio je Angebrandt.