Raspisivanjem Interpolove tjeralice i Europskog uhidbenog naloga (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a hrvatske vlasti krše zakon Europske unije, objavila je ta mađarska naftna kompanija i najavila da će se protiv tih zahtjeva boriti svim zakonitim sredstvima.
Protiv predsjednika uprave Mola Zsolta Hernadija crvena Interpolova međunarodna tjeralica i Europski uhidbeni nalog raspisani su jučer pošto je Mađarska odbila uručiti mu poziv za ispitivanje u Hrvatskoj.
Način na koji hrvatske vlasti sada postupaju proturiječi nadnacionalnom europskom zakonu koji propisuje zajednički režim za cijelu EU, a Hrvatska je odabrala poštovati ga ulaskom u EU ranije ove godine, piše MOL u priopćenju koje prenosi agencija MTI.
Grupa koja djeluje u 40 zemalja i zapošljava gotovo 31.000 ljudi u svijetu ponavlja da unutarnjom istragom nije pronašla nikakvih dokaza kršenja zakona i nezakonitog postupanju MOL-a niti njezinih predstavnika.
Kompanija najavljuje da će se braniti svim zakonitim sredstvima protiv skandalozne akcije pokrenute protiv gospodina Hernadija i kompanije, a koja je, čini se, motivirana željom da se zastraše i kompanija i njezin predsjednik uprave.
Pravosuđe u Hrvatskoj sumnjiči Hernadija da je s deset milijuna eura podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi upravljačka prava hrvatske kompanije INA-e prepustio MOL-u, a zbog čega je Sanader lani prvostupanjskom presudom osuđen na deset godina zatvora.
MOL ima 49,1 posto udjela INA-e, a hrvatska vlada 44,84 posto