Dvadeset šest trgovačkih lanaca iskorištava dobavljače u Hrvatskoj. S plaćanjem obveza neki kasne i do godine dana. Utvrđeno je to financijskim nadzorom. Iako u Ministarstvu financija ne žele govoriti o imenima lanaca neplatiša, Novi list objavio je podatke prema kojima listu predvode Mercator, Konzum i Tisak.
Financijski inspektori Ministarstva financija obavili su u rujnu nadzor ispunjavanja obveza prema vjerovnicima u 26 najvećih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj. Zakonski rokovi plaćanja dobrim se dijelom nisu poštovali, a iznos obveza za koje se kasni u plaćanju je oko 884 milijuna kuna.
Utvrdili smo da se u tim kontroliranim lancima rokovi plaćanja dobrim dijelom nisu poštivali, s tim da su obveze koje su dospjele nakon utvrđivanja rokova od 30 i 60 dana bile oko 884 milijuna kuna, kazao je pomoćnik ministra financija za financijsko upravljanje, unutarnju reviziju i nadzor Branko Šegon.
Pomoćnik ministra nije iznosio imena lanaca kod kojih su utvrđeni najviši iznosi dospjelih obveza. Prema pisanju medija, među njima su Mercator, Konzum, Tisak, Tommy i Plodine.
Na novinarski upit kakav je trend u poštovanju rokova plaćanja utvrđen u nadzorima, Šegon je pak kazao da je uočeno smanjenje neplaćenih obveza u odnosu na lipanj ove godine.
Protiv onih koji ne poštuju rokove plaćanja pokretat će se optužni prijedlozi. Prema zakonu, pravnoj osobi prijeti kazna do milijun kuna, odgovornoj osobi tj. direktorima do 50 tisuća kuna, a također svi oni kojima su trgovački lanci dužni obračunat će im kamatu za kašnjenje od 12,40 posto na godišnjoj razini te na svaku fakturu, bez obzira na vrijeme kašnjenja, “kaznu” od 40 eura po fakturi.
Ministarstvo financija želi postići da se s jedne strane stabiliziraju obveze prema svim vjerovnicima, a riječ je o velikom broju vjerovnika, i malih i velikih, ali i da se smanji nelikvidnost jer to je i mjera za smanjivanje nelikvidnosti. Potvrdio je i da većina stranih trgovačkih centara ima prikazan negativni poslovni rezultat.
Smatramo da nema nikakvih razloga ili je vrlo upitno zbog čega su oni iskazali negativan poslovni rezultat jer su istovremeno svi hrvatski trgovački lanci iskazali dobit. Može se raditi o raznim špekulacijama, ali od Porezne uprave ćemo zatražiti da izvrši nadzor u svim tim društvima i da se utvrde razlozi njihovih gubitaka te ukoliko se utvrdi da je bilo manipulacija ili prevara prema državi, tražit ćemo da se primijeni propis restriktivno i da se traži oduzimanje svega što je bio predmet prevare u zadnjih pet godina, izjavio je Šegon.
Konzum i Tisak: Inspekcijski nadzor još traje
Iz Tiska i Konzuma su izvijestili da je 2. rujna u tim tvrtkama počeo inspekcijski nadzor Uprave za financijsko upravljanje Ministarstva financija vezano uz primjene Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi te navode da nadzor još traje i do sada nisu zaprimili zapisnike o utvrđenim činjenicama.
U vezi s podacima koji su objavljeni u medijima o visini dospijelih, a neplaćenih obveza Konzuma i Tiska iz te dvije tvrtke napominju da su nakon 1. srpnja, kada je zakon promijenjen, poduzete dodatne mjere na usklađivanju njihova financijskog poslovanja s odredbama tog zakona.
Konzum je regulirao svoje odnose s dobavljačima, a u nadzoru uočena odstupanja rezultat su objektivnih razloga te će se regulirati u najkraćem roku, ističu. Posebice navode da su sve obveze prema zaposlenima te korisnicima fiskalnih i parafiskalnih fondova podmirene u rokovima dospijeća ili prije.
Iz Tiska pak ističu da podaci o visini dospjelih obveza prezentirani u medijima u znatnoj mjeri odudaraju od stvarnog stanja, što će u konačnici pokazati i zapisnik o provedenom nadzoru.