Jutros u 7 sati počeo je štrajk Sindikata liječnika i medicinskih sestara u hrvatskome bolničkom zdravstvenom sustavu. Iz Ministarstva zdravlja su poručili kako će bolnice pružati osnovnu zdravstvenu skrb, kao i hitnu intervenciju.
Podsjetimo, zadarska Opća bolnica smjenski rad uvela je početkom rujna, pa se današnjim danom i sa službenim početkom štrajka zapravo ništa bitno nije promijenilo.
– Ovo je neprirodan način rada u bolničkim uvjetima, ali to dobro pokazuje kako je loša kadrovska politika, gdje su liječnici samo svojim predanim radom i entuzijazmom održavali ovaj umirući zdravstveni sustav, gdje prekovremeni sati nisu plaćani, ali se radilo, a sada se i to malo što smo imali ukinulo. Vladu je tužila Spomenka Avberšek, izgubila je spor od Vlade, a posljedice snose liječnici i medicinske sestre, viši fizioterapeuti, inženjeri itd. Dobili smo, dakle, jako nepovoljan mini kolektivni ugovor, koji bi trebao vrijediti do siječnja 2014. godine i na taj način Vlada kupuje vrijeme, kaže dr. Milka Matešić, povjerenica Hrvatskog liječničkog sindikata u Općoj bolnici Zadar i pojašnjava da je sporazum s Vladom potpisala Spomenka Avberšek u ime Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, a koji uglavnom okuplja administrativno bolničko osoblje!
Bolnica će biti na raspolaganju onima kojima je pomoć potrebna, uvjeravaju liječnici već tjednima, pa tako i povjerenica Hrvatskog liječničkog sindikata dr. Matešić. Ipak, pacijentima nije baš jasno što je hitno a što nije, pa smo odgovore potražili u razgovoru sa sindikalnom povjerenicom dr. Milkom Hoti- Matešić:
– Oni pacijenti koji se kontroliraju, i te kontrole su jednom ili dva puta godišnje, će se otkazivati. To se odnosi na kontrole koje ne dovode do invaliditeta ili ugroze života, ti pacijenti će nakon štrajka biti zbrinuti, završni, pregledani, pojašnjava dr. Matešić.
Za sada nitko ne zna koliko bi štrajk mogao potrajati.
U svakom slučaju, od štrajka su izuzete trudnice, rodilje, djeca i psihički bolesnici.
Danas kada je započeo štrajk na svom radnom mjestu su svi i ništa se bitno ne mijenja, kaže dr. Milka Matešić te pojašnjava kako se „stvari koje su neodgodive” i dalje normalno rade.
Matešić Hoti navodi kako su liječnici i medicinsko osoblje zakinuti na sve moguće načine. Između ostaloga, Vlada je u 2013. godini dva puta prekršila sporazum prema kojem se obvezala da tijekom 2013. godine neće biti smanjivanja plaće, navodi Matešić i ističe kako se problemi u zdravstvenom sustavu rješavaju preko leđa liječnika i medicinskog osoblja, te inženjera radiologije i laboranata iako oni formalno nisu u štrajku.
– Najmanje smo odgovorni za recesiju, a nosimo najveći teret, i od nas se traži besprijekorno funkcioniranje, kaže dr. Matešić i nabraja u čemu su sve zakinuti liječnici:
Prekovremeni rad se ne plaća, ukinut je plaćeni dopust za školovanje, poništene su otpremnine i modaliteti otkaza, poništen je dogovor sukladno europskim standardima o plaćanju dežurstava, pripravnosti i rada po pozivu.
Poništena je odredba o subspecijalističkom dodatku od 15 %, poništena je ugovorna naknada za odvojeni život, i još je puno toga, nabraja dr. Matešić.
Vrata svih obiteljskih liječnika za vrijeme štrajka će biti otvorena, bez obzira na štrajk kolega u bolnicama. Bilo da je li riječ o običnoj glavobolji, virozi ili, pak, previjanju pacijenti se u ambulantama opće prakse neće odbijati.