Vlada je na sjednici u petak usvojila i u saborsku proceduru uputila izmjene Zakona o radu kojima se, između ostalog, određuje da se ugovori na određeno vrijeme ubuduće ugovaraju na način da se prvi ugovor može sklopiti i iznad tri godine, za razliku od dosadašnjih pravila.
Mirando Mrsić, ministar rada, obrazlažući prijedlog izmjena ustvrdio je kako se takvi ugovori mogu potpisati u posebnim slučajevima kao što su projekti s točno određenim vremenom trajanja. Nakon isteka tog ugovora radnika se mora zaposliti na neodređeno vrijeme, osim u slučaju produžavanja tog ugovora.
Inače se radnika na određeno vrijeme može zaposliti najviše na rok od tri godine, bez obzira na broj ugovora, a zatim mu se mora dati ugovor na neodređeno vrijeme.
Prema riječima ministra Mrsića, predložena je i odredba da maksimalno trajanje prekovremenog rada bude osam sati tjedno, a ne kao do sada 32 sata mjesečno, a minimalno trajanje odmora radnika između smjena će se smanjiti s 10 na osam sati.
Jednako tako se poslodavcima omogućava lakše otkazivanje ugovora o radu tijekom probnog rada na način da se kao obrazloženje može navesti “neuspjeh probnog rada”.
Pojednostavljuje se definicija i postupak kolektivnog otpuštanja viška radnika i na trideset dana se skraćuje rok odgode otkazivanja ugovora svim ili pojedinim radnicima za koje je izrađen program zbrinjavanja koju može naložiti HZZ.
Time će se omogućiti brže restrukturiranje poslodavaca i njihova brža prilagodba uvjetima na tržištu, a uz to je definirano da će Agencijama za privremeno zapošljavanje, uz poslove ustupanja, biti omogućeno i da obavljaju poslove posredovanja pri zapošljavanju.
Navedene poslove agencije neće moći obavljati prije upisa u odgovarajuće evidencije ministarstva, a za privremeno zapošljavanje neće smjeti radniku naplaćivati naknadu za njegovo ustupanje korisniku. Neslužbene informacije, pak, govore kako će se u drugoj fazi izmjena ZOR-a, koja će stupiti na snagu krajem ove godine, postrožiti kontrole Inspektorata rada uz uvođenje “zelenih, žutih i crvenih kartona” poslodavcima, s tim da će “crveni kartoni” biti dodjeljivani za neisplatu plaća i neprijavljivanje radnika.
Inspektori će, pri tom, biti ovlašteni naplaćivati kazne na licu mjesta. Također su u tijeku razgovori poslodavaca, Vlade i sindikata izmjenama odredbi ZOR-a koje se tiču prava radnika u restrukturiranju poduzeća i visine otpremnina.