Ova je nedjelja dan za lokalne izbore. Birališta su otvorena od sedam do 19 sati. 3 758 638 građana danas mogu glasati za općinske načelnike, gradonačelnike, župane i njihove zamjenike te za županijska, gradska i općinska vijeća.
Najveća izlaznost u Varaždinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji
Na izbore je, prema prvim podacima DIP-a, do 11 sati glasalo 13,55 posto birača, što je nešto manje nego na prošlim parlamentarnim izborima.
Do 11 sati najviše je birača glasalo u Varaždinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji. U Varaždinskoj županiji do je 11 sati na izbore izašlo 15,52 posto, a u Dubrovačko-neretvanskoj 15,51 posto birača. Najmanje je birača izašlo na glasanje u Koprivničko-križevačkoj županiji – 10,01 posto.
“6182 biračka mjesta su dojavila podatke sa stanjem izlaznosti u 11 sati. Broj birača koji se nalazi upisan na tim biračkim mjestima je čak 3 530 350, od čega je glasovalo 478.353 birača ili 13,55 posto. Dakle, znakovit izlazak. Ako to usporedimo s posljednjim lokalnim izborima 2009. godine, tada je izlaznost u isto vrijeme iznosila 13,73 posto”, kaže predsjednik DIP-a Branko Hrvatin.
Manji odaziv nego inače u Gradu Zagrebu
“Interesantno da je Grad Zagreb, koji uglavnom ima najveću izlaznost, sada na 13,57 posto – što znači da je u prosjeku izlaznosti. Najmanja izlaznost zabilježena je u Koprivničko-križevačkoj županiji od 10,01, Bjelovarsko-bilogorskoj od 10,28 posto, što znači da sve županije imaju izlaznost preko 10 posto”, ističe Hrvatin.
Što se tiče velikih gradova, najveću izlaznost ima Osijek – 14,99 posto. “Zagreb je slabiji od Osijeka s 13,57 posto, Split je sljedeći s 13,46 posto, ali iznenađenje je Rijeka koja ima izlaznost od 8,73 posto”, istaknuo je Hrvatin..
Nedovoljna educiranost nekih biračkih odbora i izbornih povjerenstava
Prema dojavama promatrača GONG-a i građana izborno jutro do 10,30 sati uglavnom prolazi s manjim brojem kršenja izbornog procesa.
Očita je nedovoljna educiranost biračkih odbora (Split) i nekih izbornih povjerenstava (Orebić, Šibenik) što je vidljivo iz nesnalaženja u novim pravilima provedbe lokalnih izbora, neosiguravanja tajnosti glasanja, isticanja vjerskih obilježja na biračkim mjestima te nepriznavanja službenih promatračkih iskaznica.
“Najčešće dojave građana odnose se na kršenje izborne šutnje. Dijeljenjem letaka ili SMS i Facebook porukama nagovaraju se birači da izađu na izbore, te glasaju za određenog kandidata”, kaže Danela Žagar iz GONG-a za Media servis.
Josipović: Lokalni izbori su festival demokracije
Predsjednik Ivo Josipović glasao je u pratnji supruge na biračkom mjestu u Palmotićevoj ulici 30, izvještava agencija Anadolija.
Za medije je rekao kako su ovi izbori važni za Hrvatsku, za njezin politički, gospodarski i kulturni život te da su svojevrsni festival demokracije.
“Predizborna kampanja protekla je u granicama očekivanja”. Ljudi različito razmišljaju kada je riječ o državnoj upravi i lokalnoj razini, ali rezultat lokalnih izbora sigurno može biti određeni indikator i za državni nivo”, rekao je.
Ukupno 5 445 kandidacijskih lista i kandidata
Četiri godine su prošle, vrijeme je da opet izaberemo lokalnu vlast. Sveukupno za funkcije u lokalnoj vlasti natječe 5 445 kandidacijskih lista i kandidata. Na izborima sudjeluju 104 političke stranke, 498 kandidacijskih lista grupa birača i 451 kandidat predložen od grupe birača. Ukupan broj kandidata je 56 560, a od toga je žena 28 posto.
Regularnost osim nadležnih tijela prati i GONG, kaže Danela Žagar.
“Radi postavljanja visokih demokratskih standarda, a u kontekstu brojnih pritisaka na birače, GONG će izborni dan promatrati uz pomoć educiranih promatrača, raspoređenih u 33 mobilna tima. Oni će tijekom dana GONG-u dojavljivati nepravilnosti uočene na biračkim mjestima. Također, pozivamo građane da se informiraju o izbornim procedurama i dojavljuju nepravilnosti”, poručila je Žagar.
Poslodavci moraju zaposlenicima omogućiti glasanje
Birališta se zatvaraju u 19 sati, a rezultate će gradska i županijska izborna povjerenstva objavljivati i dopunjavati kako budu pristizala. Potpredsjednica DIP-a Zdravka Čufar Šarić podsjeća poslodavce da svojim zaposlenicima danas moraju osigurati slobodno vrijeme za glasanje.
“Sukladno ustavnom pravu, poslodavci trebaju omogućiti svim svojim zaposlenicima, koji taj dan moraju raditi, da izađu na izbore i obave svoju građansku dužnost i pravo, odnosno da na izborima izraze svoju volju”, kaže Čufar Šarić.
Podsjetimo, članovi predstavničkih tijela biraju se proporcionalnim sustavom, a pravo na sudjelovanje u diobi mjesta u predstavničkom tijelu jedinice imaju liste koje na izborima dobiju najmanje pet posto važećih glasova birača. Općinski načelnik, gradonačelnik, župan i gradonačelnik Grada Zagreba biraju se većinskim sustavom, a za pobjedu je potrebno osvojiti više od 50 posto glasova. Ako nitko nema taj postotak, dvoje kandidata s najvećim brojem glasova ide u drugi krug izbora koji će se održati 2. lipnja.