Temeljem sporazuma, potpisanog danas u Maloj vijećnici doma županije u Zadru, Zadarska županija i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) pokreću projekt seljačke tržnice s ciljem poticanja i promoviranja prodaje domaćih poljoprivredno prehrambenih proizvoda lokalnih proizvođača. Sporazum u vrijednosti od 210.500,00 HRK potpisali su Zadarski župan Stipe Zrilić, i koordinatorica UN-a i stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj, Louisa Vinton. U protekle četiri godine u sklopu zajedničkih partnerskih projekata UNDP-a i Zadarske županije, ukupno je 155 polaznika, poljoprivrednih proizvođača s područja Zadarske županije, steklo diplome kroz šest strukovnih edukacija.
Područje Zadarske županije ima dugu tradiciju u proizvodnji voća i povrća, koja je u posljednjih dvadeset godina intenzivirana, a navike kupaca podudaraju se s europskima. Stoga je prepoznata potreba za pokretanjem seljačke tržnice, koja će nuditi svježe prozvode, posebno voće i povrće. Ovaj projekt predviđa odabir lokacije za smještaj tržnice, nabavu opreme, izradu vizualnog identiteta tržnice, medijsku kampanju, te pripremu poljoprivrednih proizvođača za rad na tržnici. Projekt će s jedne strane donijeti novi zamah lokalnim obiteljskim poljoprivrednim proizvođačima, a s druge strane omogućiti građanima da redovito nabavljaju zdravu domaću hranu. U projekt će biti uključeni poljoprivredni proizvođači s područja cijele županije, a prodavat će isključivo vlastite proizvode za koje imaju sve potrebne dozvole. Ovakav način prodaje treba doprinijeti unaprjeđenju povjerenja kupaca u lokalne proizvode i njihove prehrambene, zdravstvene i gastronomske vrijednosti.
„Pokretanje seljačke tržnice prirodan je korak dalje u našem partnerstvu sa Zadarskom županijom u promicanju razvoja ruralnih područja,” rekla je Vinton. „Nakon što smo pomogli u organizaciji strukovnih osposobljavanja za poljoprivrednike u nizu poljoprivrednih profesija, sad sa Županijom radimo na stvaranju prostora na kojem će oni moći prodavati svoje proizvode izravno lokalnim potrošačima, šireći na taj način tržište za voće, povrće i ostale poljoprivredne proizvode po kojima je Zadarska regija s pravom poznata.”
„Projekt seljačke tržnice za cilj ima okupiti prvenstveno male i srednje poljoprivredne proizvođače spremne uložiti dodatni napor kako bi osobno sudjelovali u prodaji svojih proizvoda te kupcima izravno prenosili tradicionalna znanja i običaje proizvodnje hrane. Na taj način kupcima će se osigurati izravan pristup kvalitetnim, isključivo sezonskim, poljoprivrednim proizvodima našeg područja, a potaknut će se i stvaranje odnosa povjerenja između proizvođača i kupca. Upoznajući osobno proizvođača, kupci će sigurno imati drugačiji odnos i prema samom proizvodu znajući cijeniti njegovu kvalitetu i dobrobit koju takva zdrava namirnica donosi njihovom zdravlju. Nadamo se da će zato seljačka tržnica postati mjesto koje će posjećivati ne samo naši žitelji, već i oni turisti zainteresirani za upoznavanje s izvornim lokalnim proizvodima,” rekao je Zrilić.
U sklopu programa kojeg su organizirali Zadarska županija i UNDP, danas su u Velikoj vijećnici Zadarske županije dodijeljene diplome 31 polaznici i polazniku strukovnog osposobljavanja za zvanje pčelar/ka. Stručno osposobljavanje za poljoprivrednike provelo je učilište Apis iz Velike Gorice, a program se sastojao od 120 sati teorijske i praktične nastave. Teorijska nastava održavala se u Srednjoj školi Kneza Branimira u Benkovcu dok je praktična nastava obavljena na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Željka Guzića u Perušiću Donjem kraj Benkovca. Ukupni trošak ovog obrazovnog programa iznosio je 75.000,00 HRK, od čega su pčelari pojedinačno sufinancirali svoje sudjelovanje sa po 700,00 HRK.
Polaznici ovog cjelovitog programa osposobljavanja stekli su znanja o raznim temama iz područja pčelarstva, između ostalog o biologiji pčela, selekciji i uzgoju matica, formaciji i premještaju pčelinjaka; tehnologiji rada s pčelama i pobiranju pčelinjih proizvoda, zdravlju pčela, osnovama ekonomije i marketinga u pčelarstvu, EU standardima u pčelarstvu, te o mogućnostima financiranja projekata vezanih za pčelarstvo u okviru Fonda za ruralni razvoj EU. Po završetku nastave, pristupili su polaganju ispita, temeljem kojeg su dobili potvrdu o uspješnom završetku i time stekli pravo na upis zvanja pčelar/ka u radnu knjižicu.
***