Uprava “Croatia Airlinesa” namjerava uručiti otkaz svim radnicima, pretežito stjuardesama, koji su 1. svibnja otvorili bolovanja, vjerojatno u znak prosvjeda zbog neuspješnih sindikalnih pregovora o kolektivnom ugovoru. Ako odgovorni u ovoj državi imalo poznaju zdravstvene zakone, trebali bi, po našem mišljenju, istog trenutka upozoriti čelnike državne zrakoplovne kompanije da su evidentno nesposobni razriješiti sindikalnu krizu koja im je nastala u tvrtki i da će kršenjem zakona, odnosno uručivanjem otkaza bez zakonskog uporišta, dodatno financijski opteretiti tvrtku. Ako se to i dogodi, onda bi cijeli vrh “Croatia Airlinesa” trebalo maknuti s funkcija ili im podijeliti otkaze.
Podsjetimo, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), po nalogu Uprave zračne kompanije, od svojeg zagrebačkog Područnog ureda zatražio je kontrole bolovanja ukupno za 57 takozvanih kabinskih radnika koji su na Praznik rada masovno otvorili bolovanje i time izazvali sumnju da je riječ o protestnom simuliranju bolesti. Poslodavac ima pravo zatražiti od HZZO-a takvu kontrolu, a HZZO je na nalog poslodavca treba provesti. Do tada su stvari tekle po zakonu, to više što je zbilja nevjerojatno da se 57 radnika razboljelo istoga dana. Po članku 40. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju zloupotrebom bolovanja smatraju se situacije ako radnik radi dok je bolestan, ako sam sprečava ozdravljenje, ako je sam prouzročio privremenu nesposobnost za rad, ako se nije javio liječniku u roku od tri dana od prvih znakova bolesti, ako otputuje za vrijeme bolovanja i slično.
HZZO je proveo kontrole bolovanja i utvrdio da su radnici “Croatia Airlinesa” kontakte s liječnicima obavili sukladno zakonu, da su liječnici postupili sukladno zakonu i da nitko nije zloupotrijebio institut bolovanja. Otkriven je tek jedan administrativni propust u jednoj ugovornoj ordinaciji, no taj se propust ne može pripisati radniku, već ugovornom liječniku. Radnici su bolovanje otvorili s različitih osnova, dakle, nije bilo razloga da se o pojavi neke epidemije obavijesti Zavod za javno zdravstvo.
Budući da se otkaz uručuje pojedincima, da svako otpuštanje mora biti obrazloženo i da u konkretnom slučaju HZZO nije dokazao da je ijedan radnik ili liječnik išta zloupotrijebio ili postupio protivno zakonu, radnici gotovo sigurno neće moći biti sankcionirani zbog nečije presumpcije kolektivnog bojkota. Ako ih se optuži za nedokazanu zloupotrebu bolovanja, “Croatia Airlines” neće dobro proći u takvim radnim sporovima, što će tvrtki u konačnici prouzročiti ogromnu materijalnu štetu. Ne vidimo načina kako bi Uprava zrakoplovne kompanije u takvim sporovima dokazala suprotno od onoga što su utvrdila nadležna tijela. Stoga se amaterski pristup problemu u tvrtki koja je inače u dubiozama treba spriječiti, imajući u vidu da poduzeće u državnom vlasništvu ovime šalje i poruku o pravnoj nepismenosti najviših instancija.