Ministarstvo socijalne politike i mladih pred okončanjem je izrade nacrta novog obiteljskog zakona koji uvodi nova pravila za razvod braka. Ubuduće bi parovi koji se odluče razvesti prije samog postupka obvezno trebali proći savjetovanje, bez obzira imaju li u braku djecu ili ne, ali i tzv. obiteljsku medijaciju.
Kako bi se, pak, spriječili nepromišljeni i brzi razvodi brakova u kojima postoje maloljetna djeca, bračnim drugovima koji se nisu uspjeli dogovoriti o tomu komu će pripasti djeca i koliko će iznositi alimentacija razvod će biti zabranjen u razdoblju od šest mjeseci.
Pomoć u krizi
– Ovo razdoblje također ima funkciju potaknuti bračne drugove da potraže pomoć obiteljskog medijatora koji će im pomoći postići sporazum o planu o ostvarivanju roditeljske skrbi, a isto tako ih može potaknuti da potraže pomoć bračnog terapeuta radi prevladavanju bračne i partnerske krize – navode članovi radne skupine koji rade na pripremi nacrta obiteljskog zakona.
Roditelj koji ne živi s djetetom ubuduće će imati pravo ne samo na susrete, nego i na kontakte Skypom, komunikaciju mobitelom, dopisivanje i slanje darova. Novi obiteljski zakon trebao bi preciznije definirati i pojam preseljenja, s ciljem da ga roditelj koji živi s djetetom ne koristi kako bi onemogućio drugom roditelju da redovito viđa dijete. Jednako tako, sudovi će odlučivati o susretima i druženju samo ako roditelji o ovom pitanju ne uspiju postići suglasnost.
Novi obiteljski zakon trebao bi onemogućiti samo jednog bračnog druga da samostalno raspolaže bračnom stečevinom, a oba bračna druga da šikaniraju svoje bivše partnere i pobijaju pravne poslove koje je sklopio jedan bez suglasnosti drugog.
Sukladno europskoj praksi, djeci dobi od 14 do 16 godina priznala bi se tzv. ograničena poslovna sposobnost, čime bi oni dobili pravo da samostalno iniciraju sudski postupak radi zaštite osobnih odnosa.