ZADAR– Sociolozi sa zadarskog sveučilišta doc.dr. Karin Doolan i dr. Sven Marcelić jučer su iznijeli podatke kako u Zadru ima najmanje udruga civilnog društva te kako birači u Zadarskoj županiji u najmanjem postotku RH izlaze na izbore.
To su dva od mjerila aktivnih građana o čemu je predavanje u sklopu ciklusa Javna sociologija održala docentica Karin Doolan. U raspravi su postavljena pitanja, na koja bez poželjnog sociološkog istraživanja, za sad nema odgovora.
Zadrani, prisutni na predavanju, pitali su sociologe zbog čega je aktivni građanski život u Zadru tako rijetka pojava? Je li to strah, proizašao iz odgoja u socijalističkom vremenu? Hoće li nove generacije, obzirom na najavu građanskog odgoja, mijenjati svoj odnos prema zajednici? Zbog čega u Zadru nema kanala u kojima bi se građani izrazili? Je li svemu kriv neoliberalizam koji ne dopušta slobodno vrijeme za bilo kakvu aktivnost, odnosno otpor građana.
Bila su to pitanja iz rasprave nakon predavanja dr. Doolan koja je publici ponudila modele aktivnosti građana iz kojih, zbog izostanka istraživanja kod nas, nije jasna pozicija Hrvatske u odnosu ne trendove. Hrvati će za koji dan prvi put iskazati svoj odnos prema izborima za Europarlament, za koje u većini zemalja EU vlada silazni trend izlaska građana, istaknula je dr. Dollan.
Tvrdnje, poput one da su građani aktivniji u zemljama razvijene demokracije i tamo gdje im je osigurana egzistencija, mr. Mirko Petrić je nizom argumenta, poput činjenice da je u Austriji lani proglašena godina korupcije koja je imala veze s Hypo bankom, odbacio kao kolonijalne modele.
On je i izrazio sumnju da će se uvođenjem građanskog odgoja u škole kod nas utjecati na stvaranje aktivnih građana. Tim više što će taj predmet izbaciti iz školskih program sociologiju, kao oblik kritičke svijesti koja se razvija kod građana. Uklanjanje sociologije iz škola trend je i u drugim europskim zemljama, upozorili su zadarski sociolozi.