Na svečanoj inauguracijskoj misi na Trgu svetog Petra okupilo se stotine tisuća ljudi, među njima i deseci predsjednika država i vlada iz svih dijelova svijeta. Hrvatsku predstavlja predsjednik Republike Ivo Josipović.
Papa Franjo je stigao na Trg svetog Petra u bijeloj odori i pelerini iste boje u otvorenom papamobilu, gdje je stajao i smiješeći se pozdravljao okupljene koji su nosili zastave iz cijelog svijeta. Više katoličkih organizacija je rasporedilo transparente, među kojima i brazilske časne sestre.
Uz sirene i helikoptere, središte Rima i okolica Vatikana su izgledali kao pod opsadom. Raspoređeno je više od 3000 pripadnika snaga reda, od kojih su brojni u civilu. Da bi se izbjegao metež, Trg sv. Petra je podijeljen u sektore. U neke od njih smješteni su dužnosnici, u druge crkveni dostojanstvenici, jedan je namijenjen bolesnicima i osobama s invaliditetom.
U Rim su već jučer doputovali američki potpredsjednik i praktični katolik Joe Biden te meksički predsjednik Enrique Pena Nieto i njegov čileanski kolega Sebastian Pinera. Iz Europe su dolazak najavili njemačka kancelarka Angela Merkel te premijeri Francuske Jean-Marc Ayrault i Španjolske Mariano Rajoy. Europsku uniju predstavljat će predsjednici Europskog vijeća Hermann Van Rompuy te Europske komisije Jose Manuel Barroso. Rusiju bi trebao predstavljati predsjednik Dume Sergej Nariškin.
Svečanoj misi kojom novi Papa preuzima službu nazočni su i okrunjene glave, belgijski kralj Albert II. i kraljica Paola, veliki luksemburški vojvoda Henri, a Britaniju predstavlja vojvoda od Gloucestera, rođak kraljice Elizabethe II.
U Rim je doputovao i kontroverzni zimbabveanski predsjednik Robert Mugabe, najstariji afrički državnik (89 godina), gorljivi katolik kojega optužuju za brojna kršenja ljudskih prava u domovini. Europska unija zabranila je Mugabeu dolazak na europsko tlo, no Italija mu ne može zabraniti ulazak u najmanju državu Vatikan. Mugabe je s jučerašnjim danom peti put u osam godina doputovao u Rim. Bio je 2005. i na pokopu pape Ivana Pavla II., a zatim i njegovoj beatifikaciji 30. travnja 2011.
Diplomatska trvenja mogao bi izazvati i dolazak tajvanskog predsjednika Ma Ying-jeoua zbog čega se Kina već pobunila. Narodna Republika Kina prekinula je diplomatske veze sa Svetom Stolicom 1951. kada je ona priznala Tajvan, a prekid je postao i konačan kada je kineski režim osnovao vlastitu katoličku crkvu.
Polemike je u Indiji izazvala odluka vlade da na svečanu misu pošalje izaslanstvo na čelu s političarem koji je bio osumnjičen za grupno silovanje adolescentice. Katolik P.J. Kurien, potpredsjednik gornjeg doma indijskog parlamenta, vodit će izaslanstvo, iako je bio upleten u slučaj silovanja 16-godišnjakinje, također katolikinje, koja je 1996. bila oteta i 40 dana provela u zatočeništvu u Kerali na jugu Indije.