zej. U programu su sudjelovali učenici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, učenici OŠ Stanovi te predškolski uzrast Zadarskog plesnog Ansambla.
U uvodnoj riječi upućeni su pozdravi i zahvale svima koji su sudjelovali u projektu uz ELFS, odnosno profesorici Jeleni Franković iz ŠPUD-a, učiteljici OŠ Stanovi Jeleni Paleki, voditeljici ZPA Vladi Stanin i njezinim malim plesačicama te voditeljici marketinga Muzeja, Donati Smokrović.
– Ova kolekcija je nastala kao rezultat nastavka uspješne suradnje Arheološkog muzeja i poznatog hrvatskog modnog dvojca ELFS, kojeg čine Ivan Tandarić i Aleksandar Šekuljica. Naša suradnja nastala je 2019., kada smo predstavili prvu ekskluzivnu suradnju u crkvi Sv. Donata, koja je izazvala uistinu pozitivne reakcije domaće publike i stranih posjetitelja te se jako brzo rasprodala, izjavila je Marina Brkić, voditeljica Odjela za marketing i odnose sa javnošću u Muzeju.
– Zbog pandemije je suradnja malo prolongirana, no uspjeli smo. Ono što je novo, kad je ova kolekcija u pitanju, jest da smo pored muške i ženske kolekcije majici, dodali i dječje modele, jer smo se jako često susretali s pitanjem hoće li ih biti. Torbe i majice krase motivi naših muzejskih postava. Na majicama se mogu naći prapovijesne fibule iz 8. do 7.st.pr.Kr. Na torbama je nosač za sol iz groba Hrvatskoga Ratnika iz 9. st., a na drugim majicama je i pomalo revolucionarni motiv kipa cara Augusta, nadodala je predstavljajući kolekciju.
Dizajneri su izrazili zadovoljstvo, jer su imali čast biti dio ovog projekta.
– Drago nam je da uvijek možemo uključiti mladu generaciju u ovakve stvari i nadamo se da ćemo ih potaknuti na taj način.
Isto tako, cijeli program je organiziran i uz predstavnike škola, u kojima su bile organizirane radionice, na kojima su učenici na svoj način interpretirali predloške. Svi radovi su danas bili izloženi, a izložba je bila popraćena i dvjema plesnim točkama djevojčica iz Ansambla, koje su izazvale veliki pljesak nazočnih.
Škola primijenjene umjetnosti i dizajna je već tradicionalno u suradnji s Muzejom.
– Nadamo se da suradnja nije posljednja i jako smo zahvalni na pozivu. Mi smo sudjelovali u izradi vizualnog identiteta, tj. u izradi plakata. Učenici iz 3.A i 3.C sudjelovali su izradi plakata i zahvalnica, jedno veliko hvala njima, jer bez njih ovo ne bi bilo moguće, ponosno je izjavila profesorica Franulović, predstavnica ŠPUD-a, a zahvalama učenicima se pridružila i učiteljica Jelena Paleka.
Kako ovi radovi i trud ne bi slučajno otišli u zaborav, iz Muzeja su došli na ideju kako da radovi zažive.
– Naša ideja i plan je sve ove radove tiskati u formu razglednice te na taj način dovršiti i oblikovati ovu suradnju. – podijelila je ideju voditeljica marketinga Muzeja, Donata Smokrović, koja je zatim i uručila zahvalnice mentorima te dizajnerima.
Suveniri su naišli na odličan odaziv i sve se brzo prodalo prošle godine pa su očekivanja visoko i ovo ljeto.
– Za prvu kolekciju, odnosno za čitav projekt, smo dobili i nagradu Muzejskog društva 2019., u kategoriji marketinškog promidžbeni projekti. I muzejska struka je pohvalila ovaj, recimo tako, revolucionarni projekt, pohvalila se Marina Brkić.
Aleksandar Šekuljica i Ivan Tandarić imali su samo riječi hvale za dječje radove.
– Dok smo gledali djecu kako crtaju, baš smo se pitali hoće li netko od njih jednog dana ovako nešto raditi, na mladima svijet ostaje. A ljudima se ovo zaista sviđa, ovo je jedna priča, koja ima suvenir iz Muzeja s povijesnom pričom, tu je i trenutna lokalna priča, radi se o lokalnim dizajnerima i svime time ovakav suvenir ima dodatnu vrijednost. Gosti van Hrvatske nose jednu lijepu priču sa sobom, zaključili su ELFS-i.