Poštovani g. Platini,
Mjerodavna tijela Republike Hrvatske odavno su prepoznala važnost aktivne borbe protiv nasilja u sportu, nasilja na sportskim igralištima te svakog oblika diskriminacije.
Upravo iz tog razloga predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS), Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) i Ministarstva pravosuda (MP) održali su nekoliko sastanaka, koji su rezultirali vrlo konkretnim mjerama i zaključcima, pri čemu posebice ističemo osnivanje Nacionalnoga tijela za borbu protiv nasilja u sportu.
U rad Nacionalnog tijela za borbu protiv nasilja u sportu uključeni su visoki predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva pravosuđa, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske, Agencije za odgoj i obrazovanje, Hrvatskoga olimpijskog odbora i Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) koji imaju zadatak poduzeti sve raspoložive mjere s ciljem suzbijanja svih oblika nasilja i diskriminacije na sportskim borilištima. Radom Nacionalnog tijela koordinira zamjenik ravnatelja policije.
Jednako tako, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova, uputilo je dopis Hrvatskom nogometnom savezu iz kojeg je razvidno kako je postupak licenciranja nogometnih klubova bio jasno propisan još 2004. godine, no godinama se nije u potpunosti poštovao, iako je HNS, kao krovno tijelo hrvatskog nogometa i tijelo koje izdaje licence, na to bio više puta upozoren od strane MUP-a.
Iz tog su razloga MZOS i MUP ovoga mjeseca dopisom upozorili Hrvatski nogometni savez kako svi tražitelji licenci imaju obvezu ispuniti dogovorene kriterije, najkasnije do početka nogometne sezone 2014/2015, Drugim riječima, svi koji traže licence moraju biti svjesni činjenice da će licencu dobiti uvjetno sve dok u potpunosti ne zadovolje kriterije.
Poruka klubovima:
Onima koji se ne budu pridržavali propisane dinamike za opremanje stadiona, licence se neće izdavati za sljedeće natjecateljske sezone.
Uvid u pravo stanje objekata obavit će nadležna tijela policijskih uprava
. Navedenim dopisom tražiteljima je dat postupni rok za zadovoljavanje pojedinih kriterija i to na sljedeći način:
– do srpnja 2013. svi stadioni na kojima se odigravaju utakmice prve Hrvatske nogometne lige moraju imati kontrolnu prostoriju, a svi klubovi moraju imenovati povjerenika za sigurnost do zimske stanke nogometne sezone 2013/2014 (prosinac 2013. – veljača 2014.) svi stadioni na kojima se odigravaju utakmice 1. Hrvatske nogometne lige moraju biti opremljeni sustavom video nadzora
– do mjeseca srpnja 2014. godine svi stadioni na kojima se odigravaju utakmice 1. Hrvatske nogometne lige moraju biti opremljeni uređajem za kontrolu i brojanje ulaznica. Valja istaknuti kako je izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima omogučeno da sudovi izriču zaštitnu mjeru zabrane prisustvovanja određenim sportskim natjecanjima u zemlji i inozemstvu počiniteljima za koje postoje saznanja o ranijim protupravnim ponašanjima na sportskim natjecanjima, što je rijedak slučaj u praksi sudova drugih europskih zemalja.
Također, kontinuirano se provodi međunarodna razmjena osobnih podataka rizičnih navijača, kao i angažiranje policijskih službenika, ‘spotera’ u sklopu međunarodne policijske suradnje, prilikom osiguranja nogometnih utakmica u okviru FIFA i UEFA natjecanja.
Vlada Republike Hrvatske i dalje će inzistirati na provedbi zakona jer je to jedini način prevencije nasilja, huliganizma i svih nepravilnosti. Iz tog nam je razloga potpuno neprihvatljiv stav Hrvatskog nogometnog saveza koji svoju odgovornost za nerješavanje problema pokušava prebaciti na Vladu Republike Hrvatske, a pogotovo u svijetlu gore navedenih činjenica vezanih uz postupak licenciranja i sigurnosne uvjete na stadionima koje je dužan osigurati organizator utakmice, odnosno vlasnik stadiona.