Način prehrane koji podrazumijeva konzumiranje samo sirove hrane, tzv. raw food, uskoro ćemo prezentirati Zadranima jer ima puno zainteresiranih za prelazak na “sirovi jelovnik”. U Zadru je značajan i broj onih koji su već prešli samo na sirovu hranu – kaže Katarina Miklec iz Zagreba, koja će predavanje o takvoj prehrani održati u zadarskoj Gradskoj knjižnici 5. travnja. U subotu i nedjelju, 5. i 6. travnja, ona će u Zadru održati seminar na kojem će se detaljno razraditi teorija i praksa za one koji žele jesti samo sirovo.
– Opširno ćemo obraditi i način uzgoja voća i povrća; hranu treba uzgojiti tako da sadrži što više vitamina i minerala i tako pomogne u liječenju organizma – kaže Katarina Miklec, koja punih sedam godina jede samo sirovu hranu.
Među Zadranima koji odavno jedu samo sirovu hranu je i liječnik dr. Mladen Antišin, koji poznaje sve prednosti takvog načina prehrane.
– Mojim pacijentima koji imaju dijabetes preporučujem da probaju ovakav način prehrane i oni koji su tako postupili značajno su smanjili razinu šećera u krvi, osjećaju se vitalnije i imaju puno više energije. Ne kažem da takva prehrana odgovara svakome, štoviše, prelazak na sirovu hranu mora biti postupan, treba pripremiti i tijelo i emocije na takav režim. Meni savršeno odgovara, bio sam i ranije vegetarijanac. I sada redovito planinarim i imam puno energije – kaže dr. Antišin.
Do sada su provedena brojna istraživanja o učincima koje konzumacija jedino sirove hrane ima na ljudski organizam i ističu se brojne prednosti i očuvanje zdravlja. Pobornici ovakvog načina prehrane ističu da je obroke lako spremiti, da su zdravi i – vrlo ukusni!
– Mnogi se iznenade što se sve može raditi od sirove hrane. Radim juhe, kruh, paštete, sokove… Sve je vrlo ukusno jer se koristi puno začina – ističe dr. Antišin.
Osim blendera i sokovnika, dr. Antišin je nabavio i dehidrator, napravu koja značajno pomaže u pripremi hrane.
– U njemu sušim hranu. Naime, treba znati da orahe, bademe i mnoge vrste sjemenja treba najprije potopiti u vodu, tako se aktiviraju probavni enzimi i hrana postaje lako probavljiva. No, namočenu hranu potrebno je osušiti i za to koristim dehidrator. Ako pravimo paštetu, sameljemo vlažne orahe s maslinovim uljem i začinima i dobijemo vrlo ukusan namaz. Za spravljanje kruha sameljemo mrkvu sa sjemenkama lana, buče i suncokreta i potom nam treba dehidrator u koji stavljamo formirane kruščiće. Tako osušeni idealna su podloga za razne namaze, zdravi su i trajni – kazao je dr. Antišin.
Sirova hrana pročišćava organizam od svih toksina, izvor je energije i sadrži sve potrebno za organizam, poručio je dr. Antišin.
Slatki namaz za palačinke
Kratko popržiti 30 dag lješnjaka u mikrovalnoj pećnici i oljuštiti ih. Lješnjacima dodati četiri žlice ulja, pet mililitara tekućeg zaslađivača (natreen), pola žlice ekstrakta vanilije i pola žlice kakao praha, te sve izmiksati u stolnom mikseru (blenderu). Slatki namaz najbolji je na kruhu i palačinkama.
Juha od mrkve
Samljeti u blenderu šest šalica mrkve izrezane na kockice, šalicu lješnjaka, tri šalice vode, dva komada jabuke, jednu crvenu papriku, dvije žlice meda, žlicu maslinova ulja, dvije žlice đumbira u prahu, dvije žličice cimeta, te malo soli i papra.
Prije posluživanja juhu posuti kokosovim brašnom ili sitno nasjeckanim lješnjacima.