Nakon što je Dinko Mikulić, pomoćnik ministra branitelja, završio u zatvoru zbog sumnje da je primao mito od šefova i vlasnika građevinske tvrtke iz Varaždina, rasvjetljavanjem njegova lika i djela istražni su organi, doznajemo, Mikulića povezali i s jednom splitskom aferom.
Za Mikulića se, doznajemo, sumnja da je pripadnicima HVO-a “sređivao” stanove na Turskoj kuli u Splitu iako su na dobivanje takvih stanova pravo imali invalidi, branitelji i obitelji stradalnika Domovinskog rata iz Hrvatske, a ne iz BiH.
Mikulić je “probranim” pripadnicima HVO-a “sugerirao” da lažno prijave adresu stanovanja u Splitu najmanje šest mjeseci prije dobivanja rješenja o uručenju ključeva za stanove koji su izgrađeni na Turskoj kuli. Takvi slučajevi zabilježeni su i u Solinu i Trogiru, gdje je također Ministarstvo branitelja u suradnji s lokalnom zajednicom izgradilo stanove za branitelje, a sve se to događalo u mandatu ministra Ivice Pančića, kojega je Mikulić, kako vidimo, politički nadživio, dok nije desetak godina poslije dolijao zbog mita od 250 tisuća eura.
“Vječiti” ravnatelj Uprave za pravne i stambene poslove Dinko Mikulić, u čijoj je nadležnosti dvanaest godina bilo rješavanje stambenog zbrinjavanja HRVI-ja i članova obitelji poginulih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, očito je zlorabio funkciju. Inače, Mikulić, koji je za Pančićeva mandata i počeo “plodonosnu” karijeru u Ministarstvu branitelja, prethodno je radio na jednoj od vodećih pozicija u Todorićevu “Konzumu”.
Kuće mijenjali štalama
Kad je Turska kula u pitanju, u više se navrata pisalo kako su branitelji kojima je Mikulić dodijelio rješenja na temelju kojih su dobili stanove, njih u međuvremenu prodali jer su imali kuće na selu. Da bi izigrali članove komisije koja je provjeravala jesu li stambeno zbrinuti prije dodjele stanova, pojedinci su skidali pločice s nazivom ulice i broja s obiteljske kuće i premještali ih na staje i druge manje gospodarske objekte. Nakon što bi povjerenstvo potvrdilo da to nije objekt za stanovanje, stjecali bi uvjete da se natječu za dobivanje stanova na teret poreznih obveznika.
Zamjenica ministra branitelja Vesna Nađ kazala nam je da se navodi kako su pojedinci iz HVO-a dobivali stanove na splitskom području unatoč tome što su iz Bosne i Hercegovine, pa na njih nisu imali pravo, mogu provjeriti u evidenciji Uprave za pravne i stambene poslove, no tek kad im pismeno dostavimo imena korisnika takvih stanova. “Slobodna” je pisala i o pokojnom branitelju Marku G. iz čakovečke 54. bojne, koji je nakon Domovinskog rata živio u Splitu.
Njegova je obitelj upozorila na malverzacije Uprave za pravne i stambene poslove koju je godinama vodio Mikulić jer je stan koji je dodijeljen njemu 2001. na Turskoj kuli, poslije pripao drugome, a on je u to vrijeme umirao u bolnici od raka i nije ga mogao preuzeti. Poslije se njegovo ime pojavilo i na listi za braniteljske kredite za stambeno zbrinjavanje i to dvije godine nakon njegove smrti, što je posebno naljutilo obitelj.