Proizvođači se služe trikovima kojima zaobilaze obavezu navođenja pravih sastojaka, a ne tako rijetko podvalit će vam i potpuno krivotvorenu hranu. Na što treba posebno paziti i kako kupiti pravi proizvod?
Neprofitna udruga američkih potrošača U.S. Pharmacopeial Convention, koja se specijalizirala za kontrolu hrane, otkrila je da je sve više krivotvorenih sastojaka i proizvoda – od maslinovog ulja do začina i voćnih sokova. Krivotvorenje hrane ove je godine poraslo za čak 60 posto, upozorili su iz USP-a.
Uočili su da je vrlo popularno krivotvorenje soka od šipka, koji se često razrjeđuje sokom od grožđa ili krušaka.
‘Šipkov sok pun je visokovrijednih sastojaka, a i cijena mu je visoka. Njegovo je krivotvorenje sve raširenije. Može biti razrijeđen drugim prehrambenim sokovima, dodaje mu se šećer, ili samo voda i šećer’, pojasnio je Lipp dodajući da kruže izvješća o potpuno ‘sintetičkom soku od šipka’ koji ne sadrži nikakve tragove pravog soka.
USP navodi da je tekuću i mljevenu hranu, poput začina, najlakše krivotvoriti. To su prije svega:
1. Maslinovo ulje – često ga razrjeđuju jeftinijim uljima.
2. Limunov sok – razrjeđuju ga vodom i šećerom.
3. Čaj – dodaju običnu travu ili listove paprati.
4. Začini – miješaju ih s opasnim prehrambenim bojama koje oponašaju prirodnu boju začina, poput paprike ili šafrana.
I mlijeko, med, kava i sirup su među popularnijima namirnicama na USP-ovoj listi krivotvorene hrane.
Visoko na listi su i plodovi mora, prije svega se podvaljuje jeftinija vrsta ribe umjesto skuplje.
Na delish.comu na listi omiljenih prehrambenih krivotvorina su i:
1. Vino – skupa vina krivotvore se dolijevanjem jeftinijih, ili se dodavanjem začina krivotvori starost ili kompleksnost nekog vina.
2. Mljevena kava – Cikorija, prženi kukuruz, slad ili glukoza nisu štetni, ali nisu ni kava, te će utjecati na okus. Kupujte kavu samo u cijelom zrnu i sameljite kod kuće jer je teže sakriti neželjene sastojke u ovom manje prerađenom obliku.
3. Maslinovo ulje – kupujte ga od lokalnih prodavača koje poznajete, a posebno izbjegavajte jeftina uvozna ulja.
4. Med – med iz uvoza zna sadržavati antibiotike ili olovo. Kupujte od medara na sajmovima, odnosno pčelara za koje znate da imaju košnice. Osim toga, u med se dodaje kukuruzni sirup bogat fruktozom ili drugi aditivi koji oponašaju med.