Premijer Zoran Milanović u radnom posjetu Srbiji sastao se sa srbijanskim kolegom Ivicom Dačićem. Prvi susret dvojice premijera počeo je nešto poslije 12 sati u Palači Srbija. Premijeri su se rukovali u predvorju, a zatim otišli na sastanak zatvoren za javnost.
Dvojica premijera prvo su vodili razgovore u četiri oka, a potom su im se na radnom ručku pridružili i s hrvatske strane zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova Joško Klisović, a sa srbijanske ministar vanjskih poslova Ivan Mrkić i potpredsjednik vlade i ministar za vanjsku trgovinu i telekomunikacije Rasim Ljajić.
Došao sam u Beograd da vidim možemo li bolje, kazao je premijer Milanović nakon sastanka na zajedničkoj konferenciji za novinare, izrazivi žaljenje što su dvije strane izgubile pola godine. Kazao je da su dvije zemlje posljednjih godina prošle kroz teško razdoblje, a da je na vladama da u okviru svog posla učine ono razumno što moramo, jer, kako je rekao, politika nije samo razum, već i osjećaj.
Milanović je također kazao da će Hrvatska po pitanju europskih integracija Srbije biti fer. Mi podržavamo put Srbije u Europsku uniju. To nije poza, to nam je u interesu, kazao je Milanović, te dodao da Hrvatska Srbiji neće biti tutor, već će biti u ulozi kolege i suradnika.
Dačić je rekao da su odnosi Srbije i Hrvatske ključni za regiju te da je važno da dvije vlade surađuju i da postoji operativna suradnja u izgradnji odnosa između dviju zemalja.
Razgovarali smo o važnim temama koje očekuju dvije zemlje i naši odnosi trebaju ići u pravcu normalizacije, kazao je premijer Dačić.
Istaknuo je da se nisu zaobišle ni teme koje sežu u bližu ili dalju povijest, ali da moramo surađivati i razvijati odnose u svim segmentima jer smo neposredni susjedi.
Prvo treba razgovarati o pitanjima iz prošlosti: izbjeglima, raseljenima, procesuiranju ratnih zločinaca, utvrđivanju granice, međusobnim tužbama, smatra.
Što se tiče tužbi dviju država pred Međunarodnim sudom pravde Dačić je rekao da se ta tema nije mogla izbjeći i da jedino može reći da nije dobro da čekamo do 2014. kada je na sudu zakazana rasprava.
U detalje nismo ulazili, ali tražit ćemo partnersko rješenje”, kazao je Milanović govoreći o tom pitanju koje opterećuje odnose dviju zemalja.
Govoreći o gospodarskim pitanjima Dačić je izrazio želju da ta suradnja ne bude jednostrana, a Milanović je pozvao srbijanske tvrtke da dođu na hrvatsko tržište i istaknuo da Hrvatska poštuje tržišna pravila.
S obzirom da je posljednjih dana bilo napisa o tome da je susret dogovoren pod pritiskom Bruxellesa, Dačić je to odlučno opovrgao i kazao da se radi o zajedničkoj inicijativi te da vjeruje da je i sam Bruxelles njime iznenađen.
Konferencija za novinare okončana je uz opći dojam da je ovaj sastanak značajan korak prema normalizaciji i operativnoj suradnji dviju vlada.
Premijer Milanović uputio se iz palače Srbija, gdje je nekada bilo sjedište Saveznog izvršnog vijeća (SIV) SFRJ prema hrvatskom veleposlanstvu gdje ga očekuju predstavnici hrvatske manjine.
Susret premijra pratilo je više od 150 novinara, iz 10 hrvatskih redakcija, 23 domaće redakcije i 18 dopisnika.
Ovo je prvi radni sastanak čelnika Hrvatske i Srbije od svibnja prošle godine kada su nakon srbijanskih izbora na čelo zemlje došli predsjednik Tomislav Nikolić i premijer Dačić. Zagreb je Nikoliću zamjerio oštriju retoriku i izjave poput one o Vukovaru kao srpskom gradu, s novim zahlađenjem odnosa nakon oslobađajuće haške presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.
Sastanak u pravi trenutak
Sastanak je, ocjenjuju analitičari, došao u pravi trenutak i trebao bi označiti novu fazu u odnosima dvaju susjeda, tj., kako je rekao šef srbijanske vlade, treba ih odlediti, resetirati i početi ispočetka.
Inicijativa za susret dolazi od hrvatskog premijera, no, prema riječima posebnog savjetnika srbijanskog premijera Ivice Tončeva, i Dačić već dulje vrijeme zagovara sastanak s Milanovićem. U Beogradu su se u posljednja dva dana mogle čuti ocjene da je Bruxelles požurio taj sastanak, iako srbijanski ministar vanjskih poslova Ivan Mrkić tvrdi da je susret plod zajedničke inicijative Milanovića i Dačića, a da EU nije mogao imati presudnu ulogu u njegovoj organizaciji.
Hrvatski predsjednik Ivo Josipović izrazio je mišljenje da će taj susret ponovo okrenuti naše odnose u dobrom pravcu. Čelnik oporbenog HDZ-a Tomislav Karamarko dijeli Dačićevo mišljenje da se mora otopiti taj led u međusobnim odnosima, prvenstveno zbog gospodarskih odnosa, dok čelnik hrvatskih Srba Milorad Pupovac u tom susretu vidi šansu da dvije zemlje nastave razgovarati o problemima koje opterećuju Hrvatsku i Srbiju, ali i da signaliziraju kako su spremne preuzeti odgovornost za regiju i proces europskog proširenja.
Premijer Dačić ocijenio je da se radi o važnom, ali ne i povijesnom susretu i na njemu bi se dvije strane trebale dogovoriti o daljnjoj suradnji u operativnim pitanjima, od problema proizašlih iz rata do suradnje u približavanju Srbije Europskoj uniji.
SAD pozdravlja susret premijera Hrvatske i Srbije
Hrvatska i Srbija imaju puno više zajedničkog, nego onoga što ih dijeli stoga su važni bilateralni susreti između čelnika dviju zemalja kako bi se poboljšala ta suradnja, izjavio je u Bruxellesu Philip Reeker, pomoćnik zamjenika američke državne tajnice zadužen za zemlje jugoistočne Europe.
U 21. stoljeću moramo ići naprijed, raditi na gospodarskom oporavku. Nitko ne može biti izoliran, mora se raditi zajedno bilo na području gospodarstva bilo u rješavanju međunarodnih problema. Stoga su važni ti bilateralni susreti, rekao je američki diplomat.