ZADAR– Autori izmjena Prostornog plana Grada Zadra prije dvije godine otvorili su mogućnost legalizacije za neke objekte koji su i prije zakona dobili posebno mjesto u tom dokumentu prostora.
To su oni kojih smo se sjetili, mogli su se i drugi javiti, kaže pročelnik za graditeljstvo i koordinator Plana koji nam je pojasnio kako hotel Maričić i ne spada u klasičnu legalizaciju. – Oni su trebali samo riješiti parcelizaciju koja je u skladu s građevinskom dozvolom. Jedan je put prelazio preko njihove parcele, ističe Segarić.
Bez toga nema uporabne dozvole, a je li nedavno započeto građenje na tom 30 godina starom gradilištu, to bi trebala provjeriti građevinske inspekcija.
Status posebnih objekata za legalizaciju prvi su i za sad jedini to riješili u Eurohercu, koji je zahtjev podnio odmah po donošenju plana.
Prema informacijama iz Odjela za provedbu dokumenta Grada Zadra, investitor Veljko Maričić nije podnio nikakav zahtjev.
To su praktički u zadnji tren napravili Marija i Tomislav Hrešć za Vilu Hrešć. Oni su zahtjev za Rješenje o izvedenom stanju dostavili 7.prosinca 2012. .
Kao što je javnosti već poznato Tomislav Galić po opunomoćeniku odvjetniku Nekiću zatražio je legalizaciju tzv. Plave zgrade 27.prosinca 2012.godine
Posljednja je tvrtka Vigens d.o.o. čiji je zahtjev zaprimljen 28.prosinca 2012. za apart hotel Vigens u Diklu.
Bakmaz je jedini koji nedostaje iz odredbe Prostornog plana kojom je legalizacija omogućena za njihov trgovački centar u Bokanjcu.
Resorni pročelnik Segarić prilikom usvajanja plana najavio je kako će Grad Zadar svakih šest mjeseci orto-foto snimkom iz zraka kontrolirati stanje u prostoru. No, sada misli kako Država treba preuzeti brigu o prostoru, budući da su oni za zakon o legalizaciji preuzeli taj model,. Koji je po njegovim riječima Nives Kozulić još prije deset godina primijenila na Viru.
Zašto bi Grad trošio svoj novac, ističe Segarić i dodaje kako taj snimak stoji od 70 do 100 tisuća kuna.